"Według prognozy Departamentu PF, przygotowanej z wykorzystaniem notowań cen wybranych towarów i usług przekazanych przez GUS oraz przez izby skarbowe, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu br. nie uległy zmianie w stosunku do miesiąca poprzedniego, co oznacza stabilizację dynamiki rocznej na poziomie 3,5%" - czytamy w komunikacie.
Przeanalizowane zostały także szczegółowo poszczególne grupy towarów i usług.
"Na podstawie notowań cen GUS z 63 rejonów badań oszacowano, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych w I połowie lipca br. były niższe, w stosunku do analogicznej połowy poprzedniego miesiąca, o 1,5%. Najbardziej spadły ceny warzyw (o 18,5%), co można wiązać z sezonowością kształtowania się dynamiki cen tej grupy" - czytamy dalej.
Obniżeniu uległy także ceny nabiału (o 0,5%), cukru i wyrobów cukierniczych (o 0,1%), pieczywa i produktów zbożowych (o 0,1%). Wzrosły natomiast ceny ryżu (o 0,3% i przetworów młynarskich (o 0,2%) oraz ceny olejów i pozostałych tłuszczów (o 0,4%).
"Wzrost cen odnotowano w przypadku owoców (o 0,7%), napojów bezalkoholowych (o 0,7%), ryb (o 1,0%) oraz mięsa (o 1,1%). Na II połowę lipca br. założono nieco mniejszą skalę spadku cen, co jest zgodne z tendencjami z lat poprzednich. Ceny w grupie żywności i napojów bezalkoholowych w okresie całego miesiąca spadły o 1,4%" - oszacował resort finansów.