"Trudno jest oszacować wartość rynku reklamowego do końca roku, ponieważ sytuacja zmienia się dosyć dynamicznie. Z pewnością widać, że na rynku jest mniej pieniędzy. Niemniej uważamy, że nadchodzące półrocze będzie okresem większej stabilizacji, a przede wszystkim czasem bardziej wyważonej polityki rabatowej stacji TV" - powiedziała dyrektor generalna Starlink Lidia Kacprzycka, cytowana w materiale.
W okresie styczeń-czerwiec jedynym segmentem rynku, który zanotował wzrost przychodów reklamowych (o 10,2% r/r) był internet. Przychody dzienników spadły o 20,2% r/r, magazynów - o 15,5% r/r, radia - o 13,0% r/r a telewizji - o 12,8% r/r. Przychody reklamy zewnętrznej spadły o 11,2% r/r, a reklamy kinowej - o 8,1% r/r/.
W przypadku reklamodawców, wydatki zwiększyły tylko trzy sektory. Wzrosłe one o 11,0% r/r w przypadku farmaceutyków, 4,0% w handlu i o 3,0% w sektorze "podróże i turystyka, hotele i restauracje". Największy spadek przychodów zanotowano w przypadku sektora "komputery i audio video" (48,0% w skali roku).