Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewiduje, że produkcja przemysłowa we wrześniu spadła o 3,3% r/r. Ich oczekiwania są dość rozbieżne i wahają się od -8,3% do -1,3%, przy średniej na poziomie 3,26%.
Wrzesień będzie jedenastym kolejnym miesiącem spadku produkcji przemysłowej, ale na szczęście jednym z ostatnich. Niemniej wrzesień na pewno przyniósł jeszcze ujemną dynamikę produkcji przemysłowej, co wynika przede wszystkim ze słabej kondycji eksporterów. Mimo głośno zapowiadanego końca kryzysu na świecie bezpośredniego odbicia na rynku jeszcze nie widać, więc rzeczywiście na widoczny wzrost produkcji u rodzimych eksporterów należy jeszcze poczekać. Dodatkowo niesprzyjająca okolicznością jest wygaśnięcie we wrześniu programu dopłat do nowych samochodów w Niemczech, co może negatywnie odbić się na wskaźniku produkcji w bardzo ważnej kategorii "motoryzacja" w kolejnych miesiącach.
Za słabymi wynikami przemysłu przemawiają również dane mówiące o liczbie nowych zamówień, które już od dawna są na niskich poziomach. Z drugiej strony jednak nadal dobrze wyglądają wskaźniki PMI, co daje nadzieję na rychłą poprawę. Należy również pamiętać, że polscy przedsiębiorcy dostosowali się do trudnej sytuacji na rynkach eksportowych i spadek zamówień u dotychczasowych partnerów potrafią rekompensować sprzedażą w kraju lub zdobywając nowe, mniej dotknięte kryzysem, rynki.
Pozytywne wieści dla przyszłych wyników wskaźnika produkcji przemysłowej pokazują dane o bilansie płatniczym oraz wyraźnemu wyhamowaniu tempa spadku importu. Oznacza to bowiem, że polscy przedsiębiorcy coraz mocniej wierzą w koniec recesji za granicą, wierzą także w dobre fundamenty polskiej gospodarki i rozpoczęli, powolną na razie, odbudowę zapasów. Jednak z każdym kolejnym dobrym miesiącem, z każdą optymistyczną prognozą dla gospodarki globalnej, ta tendencja będzie przybierać na sile i dodatkowo windować w górę dynamikę produkcji. A tempo wzrostu może być bardzo okazałe, ponieważ wchodzimy w okres niskich wyników sprzed roku i efekt niskiej bazy statystycznej pozwoli na osiąganie wysokich dynamik już od początku 2010 r.
Zdaniem tych samych dziesięciu analityków, poziom inflacji producentów (PPI) we wrześniu wyniesie 2,1%. Ich oczekiwania zamykają się w przedziale od 2,1% do 2,5%, przy średniej na poziomie 2,13%.