Wartość produkcji przemysłowej w firmach zatrudniających od dziesięciu pracowników we wrześniu była o 1,3 proc. niższa niż przed rokiem – podał Główny Urząd Statystyczny. Jeśli wyeliminuje się czynniki sezonowe, to spadek w skali roku wyniósł 2,1 proc. W porównaniu z sierpniem wartość produkcji była o 15 proc. wyższa (wzrost wyniósł 0,9 proc. po uwzględnieniu czynników sezonowych).Ekonomiści ankietowani przez „Parkiet” spodziewali się spadku produkcji o 2,4 proc.
[srodtytul]Firmy podniosą ceny[/srodtytul]
– Jesienią i zimą czeka nas stabilizacja, a to oznacza, że wartość produkcji utrzyma się na tym samym poziomie – mówi Elżbieta Adamowicz z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. Zdaniem ekonomistki sytuacji gwałtownie nie poprawi Boże Narodzenie, bo wtedy rośnie głównie wartość rynku usług, a nie przemysłu. Adamowicz spodziewa się wzrostu cen produkcji sprzedanej: – Na początku roku firmy bardzo zmniejszyły marże. Teraz, widząc stabilizację na rynku, będą starały się podnosić ceny. Z danych GUS wynika, że we wrześniu ceny spadły o 0,2 proc w stosunku do sierpnia, ale w ciągu roku wzrosły o 2,3 proc. Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, zwraca jednak uwagę, że słaby popyt oraz trwająca od marca tendencja umocnienia złotego skutecznie ograniczają presję cenową wśród producentów, a to – jego zdaniem – może ograniczyć inflację konsumencką.
[srodtytul]Słabiej w budowlance[/srodtytul]
W stosunku do września minionego roku spadek produkcji odnotowano w połowie z 34 analizowanych przez GUS działów przemysłu. Największe pogorszenie nastąpiło u producentów metali – o 12,9 proc., samochodów, – o 10,4 proc., oraz w górnictwie – o 10,3 proc.Największy wzrost produkcji mieli natomiast producenci komputerów – o 15,8 proc., producenci napojów – o 15,7 proc., a także papieru i wyrobów z papieru – o 11,2 proc., oraz artykułów spożywczych – o 5,6 proc.