Pengab spadł o 0,1 pkt m/m do 23,3 pkt w październiku

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł/spadł w październiku o 0,1 pkt m/m do 23,3 pkt, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego we wtorek przez firmę badawczą Pentor. W stosunku do średniej z dwóch pomiarów przeprowadzonych w październiku 2008 r., wskaźnik jest wyższy o 5,5 pkt.

Publikacja: 20.10.2009 12:20

Skumulowany wskaźnik ocen wyniósł w październiku br. 15,3 pkt i był wyższy o 0,1 pkt wobec poprzedniego miesiąca, natomiast skumulowany wskaźnik prognoz spadł o 0,2 pkt do 31,4 pkt.

"Na utrzymanie wartości wskaźnika Pengab wpłynął nieznaczny wzrost wartości ocen bieżących (o 0,1 pkt) oraz spadek wskaźnika prognoz (o 0,2 pkt). Towarzyszył temu spadek wartości wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury o 2,2 pkt do poziomu 28,2 pkt" - głosi raport.

"Nastąpiło osłabienie aktywności deponentów na rynku złotowych depozytów bieżących, zwiększyło się natomiast zainteresowanie lokatami terminowymi, a to głównie za sprawą klientów indywidualnych. Ożywienie odnotowano w sferze lokat walutowych bieżących oraz terminowych. Oczekuje się poprawy na wszystkich rynkach depozytowych z wyjątkiem depozytów walutowych terminowych" - czytamy dalej.

Zaobserwowano poprawę koniunktury na rynku kredytów dla przedsiębiorstw, kredytów mieszkaniowych oraz kredytów konsumenckich, osłabienie natomiast - w zakresie kredytów walutowych. "Oczekuje się dalszej poprawy koniunktury na wszystkich rynkach kredytowych, z wyjątkiem kredytów walutowych" - napisano w materiale.

Ankietowani bankowcy oceniają, iż spadła cena kredytów. Spodziewają się wzrostu wartości kredytów nieregularnych oraz stóp centralnych.

"Ożywił się rynek akcji i obligacji, niższą aktywność odnotowano w przypadku polis ubezpieczeń na życie oraz jednostek funduszy inwestycyjnych. Oczekuje się zwiększenia zainteresowania akcjami, jednostkami TFI oraz obligacjami"

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 7 a 11 października. W telefonicznym badaniu wzięło udział 200 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe