Poprawę koniunktury sygnalizuje 20% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 19 proc. (przed miesiącem odpowiednio 21 proc. i 19 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał GUS.
"Bieżący portfel zamówień oceniany jest lepiej niż przed miesiącem. Spowodowane to jest poprawą krajowego portfela zamówień, gdyż zagraniczny portfel zamówień jest nadal ograniczany. Bieżąca produkcja jest rozszerzana w niewielkim stopniu. Prognozy portfela zamówień i produkcji są nadal pozytywne, choć ostrożniejsze od formułowanych we wrześniu" - głosi komunikat.
Według GUS, utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. "Przedsiębiorcy sygnalizują niewielkie opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów. Mimo to nieznacznie zmniejszają się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych" - czytamy dalej.
GUS zwraca uwagę, że prognozy sytuacji finansowej są bardziej pesymistyczne niż we wrześniu. "Utrzymuje się skala planowanych zwolnień pracowników. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie spadać" - podano w komunikacie.
Najbardziej pesymistyczne oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień i produkcji są formułowane przez przedsiębiorstwa małe. Oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej tych jednostek są nadal negatywne, zbliżone do sygnalizowanych we wrześniu, wynika z danych Urzędu.