GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle spadł w październiku

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w październiku 2009 roku na poziomie plus 1 pkt, czyli spadł o 1 pkt w porównanie z poprzednim miesiącem, podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Publikacja: 22.10.2009 15:25

Poprawę koniunktury sygnalizuje 20% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 19 proc. (przed miesiącem odpowiednio 21 proc. i 19 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał GUS.

"Bieżący portfel zamówień oceniany jest lepiej niż przed miesiącem. Spowodowane to jest poprawą krajowego portfela zamówień, gdyż zagraniczny portfel zamówień jest nadal ograniczany. Bieżąca produkcja jest rozszerzana w niewielkim stopniu. Prognozy portfela zamówień i produkcji są nadal pozytywne, choć ostrożniejsze od formułowanych we wrześniu" - głosi komunikat.

Według GUS, utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. "Przedsiębiorcy sygnalizują niewielkie opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów. Mimo to nieznacznie zmniejszają się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych" - czytamy dalej.

GUS zwraca uwagę, że prognozy sytuacji finansowej są bardziej pesymistyczne niż we wrześniu. "Utrzymuje się skala planowanych zwolnień pracowników. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie spadać" - podano w komunikacie.

Najbardziej pesymistyczne oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień i produkcji są formułowane przez przedsiębiorstwa małe. Oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej tych jednostek są nadal negatywne, zbliżone do sygnalizowanych we wrześniu, wynika z danych Urzędu.

W październiku przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury.

Najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 18 - wzrost o 3 punkty), metali (minus 17 - wzrost o 1 punkt), maszyn i urządzeń (minus 15 - spadek o 2 punkty), pozostałego sprzętu transportowego (minus 12 - wzrost o 6 punktów), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (minus 8 - spadek o 6 punktów), metalowych wyrobów gotowych (minus 7 - wartość nie ulega zmianie), wyrobów z drewna (minus 7 - spadek o 1 punkt), a także prowadzący działalność w zakresie naprawy, konserwacji i instalowania maszyn i urządzeń (minus 9 - spadek o 1 punkt).

Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 22 - spadek o 9 punktów), papieru i wyrobów z papieru (plus 18 - spadek o 1 punkt), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 10 - spadek o 2 punkty), mebli (plus 10 - wartość nie ulega zmianie), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 9 - wartość nie ulega zmianie), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 7 - spadek o 4 punkty)), podał także GUS.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe