Studia MBA są w Polsce bardzo popularne. I nic dziwnego, na całym świecie uznawane są one wszak za dobry sposób doskonalenia zawodowego i [link=http://kariera.pl]przyspieszenia kariery[/link] ich absolwentów. Szkoły oferujące studia tego typu chcą oczywiście, by ich programy wyróżniały się na rynku. Czynią to m. in., oferując MBA specjalizacyjne (zwane również specjalistycznymi i profilowanymi).
[srodtytul]Dla kadry niższego szczebla[/srodtytul]
„Klasyczne” studia MBA są przeznaczone głównie dla młodszej kadry menedżerskiej (w tym również dla przyszłych menedżerów, którzy nie uzyskali wcześniej doświadczenia praktycznego). Ich celem jest wprowadzenie studentów w tajniki sztuki zarządzania. Istnieją również studia Executive MBA. To oferta skierowana do wysokiej rangi menedżerów mających już kilkuletnie doświadczenie na [link=http://szkolenia.rp.pl]stanowiskach kierowniczych[/link], którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę o [link=http://szkolenia.rp.pl]zarządzaniu spółkami[/link].
Specjalizacyjne kursy MBA są podobne do „klasycznych” pod tym względem, że przeznaczone są przede wszystkim dla niższej kadry. Oferują też zazwyczaj takie same podstawy jak „klasyczne” kursy i są też zwykle opracowywane według sprawdzonych na Zachodzie standardów nauczania. Zapewniają one jednak przede wszystkim przygotowanie do działalności menedżerskiej w spółkach lub organizacjach działających w specyficznych segmentach rynku.
W ten sposób studia MBA dostosowywane są np. do nowych gałęzi gospodarki, takich jak branża informatyczna. Specjalizacyjne kursy przygotowują również do zadań w [link=http://www.kariera.pl/praca/katalog/branza/1-Administracja%20Pa%C5%84stwowa/]administracji państwowej i samorządowej[/link], np. w dziedzinie ochrony zdrowia czy też zarządzania instytucjami edukacyjnymi. Zapewniają więc szczegółową znajomość konkretnych branż. W ramach [link=http://szkolenia.rp.pl]kursów specjalistycznych[/link] studenci przygotowują się do rozwiązywania konkretnych problemów, typowych dla poszczególnych branż. Mają możliwość poznania wielu przydatnych case studies (studiów przypadku), a nawet mogą odbyć praktyki w zachodnich firmach ze swojej branży. Zdobyte w ten sposób praktyczne doświadczenia mogą później wysoko procentować na rynku pracy.