Lasy: to polskie firmy windują ceny drewna

– To nie zagraniczne firmy, tylko polscy przedsiębiorcy windują ceny drewna – w ten sposób Lasy Państwowe odpierają ataki Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Publikacja: 14.12.2009 07:39

Na początku grudnia Izba wysłała do premiera, posłów i senatorów list krytykujący nowe zasady sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe, w którym domagała się m.in. unieważnienia procedury sprzedaży drewna na I półrocze 2010r.

Zgodnie z rozpoczętymi w listopadzie przetargami na pierwsze półrocze 2010 r., połowę surowca Lasy sprzedają firmom, które wcześniej były ich klientami. Sprzedaż odbywa się w drodze przetargu ograniczonego w Portalu Leśno-Drzewnym. Pozostałe 50 proc. drewna sprzedawane jest poprzez portal e-drewno wszystkim zainteresowanym, także tym, którzy nie byli dotychczas klientami Lasów. W ostatnich tygodniach przedstawiciele Izby wielokrotnie protestowali przeciwko takiemu podziałowi puli. Argumentowali, że zbyt mała część przeznaczona jest dla stałych odbiorców.

– Na ostatnich przetargach ceny były wielokrotnie podbijane przez zagraniczne firmy i spekulantów, którzy wykupują surowiec – mówił nam Bogdan Czemko z Izby. Zdaniem Izby, w ten sposób zagraniczne firmy doprowadzają do bankructwa polskie zakłady.

– Alarmistyczny ton Izby jest bezpodstawny – twierdzi Marian Pigan, dyrektor generalny Lasów Państwowych. Zauważa, że na pierwsze półrocze 2010 r. Lasy wystawiły do sprzedaży na Portalu Leśno-Drzewnym i e-drewnie 13 mln m sześc drewna. Koncerny zagraniczne kupiły z tego 90,5 tys. m sześc., czyli 3,8 proc. sprzedanej masy. Z 4,8 tys. firm, które wzięły udział w sprzedaży, 15 było z zagranicy. – Z tych danych jasno wynika, że w procedurach zakupu drewna biorą udział głównie polscy przedsiębiorcy i to oni proponują cenę, jaką chcą zapłacić za surowiec – mówi Pigan.

Podkreśla, że Polska jest członkiem UE i nie może zamknąć rynku zagranicznym klientom. – Zamykanie dostępu do surowca drzewnego jest niezgodne z prawem konkurencji – mówi Pigan. Podkreśla, że do nowych zasad sprzedaży pozytywnie odniósł się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W 2008r. UOKiK ukarał Lasy karą 1,5 mln zł za zasady sprzedaży w 2007r., kiedy 80 proc. surowca trafiało do dotychczasowych klientów, a tylko 20 proc. było w sprzedaży dla wszystkich chętnych. Lasy nie chcą ryzykować kolejnej kary. Jak podkreśla Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych, obecnie kara za tego typu praktyki może wynosić nawet 10 proc. przychodów, czyli w wypadku Lasów Państwowych byłoby to 500 mln zł.

Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe
Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe w dół o 50 punktów bazowych. RPP nie zaskoczyła
Gospodarka krajowa
Polski przemysł motoryzacyjny zaczyna się kurczyć