Produkcja skoczyła o niemal 10 procent

Przemysł powoli zbliża się do wyników osiąganych w rekordowym 2007 roku. Co może być zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego w najbliższym czasie?

Publikacja: 18.12.2009 07:06

Wartość produkcji przemysłowej wraca do poziomów z najlepszych lat. Jest wyższa niż w roku 2006, a tylko nieco niższa niż w 2007 – mówi Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

[srodtytul]Z czym porównywać?[/srodtytul]

Z danych GUS wynika, że wartość produkcji przemysłowej w firmach zatrudniających od dziesięciu pracowników, była w listopadzie o 9,8 wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano ponad 10-proc. spadek w skali roku) i o 3,3 proc. niższa w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa była w listopadzie o 6,8 proc. wyższa niż rok temu i o 2,2 proc. wyższa w porównaniu z październikiem. Jednak w ciągu jedenastu miesięcy tego roku firmy sprzedały towarów i usług o 4 proc. mniej niż w tym samym czasie rok temu.

Ekonomiści przypominają, że w porównaniu z listopadem ubiegłego roku dane jesienne wypadają dobrze, bo jesienią zeszłego roku rozpoczął się kryzys finansowy, a w czwartym kwartale produkcja gwałtownie spadła. Właśnie dlatego lepiej porównywać obecne wyniki z latami wcześniejszymi, gdy PKB wyraźnie rósł.

[srodtytul]Czynniki ryzyka[/srodtytul]

– Te dane pokazują, że kryzys, przynajmniej w przemyśle, powinniśmy mieć za sobą – uważa Maciej Krzak, ekonomista Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Jego zdaniem zagrożeniem dla przemysłu, szczególnie dla branż eksportujących, może być najwyżej „drugie zanurzenie” w USA i u naszych największych kooperantów.

Maria Drozdowicz-Bieć, profesor warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, uważa, że polskiej gospodarce może zagrażać inne niebezpieczeństwo: inflacja. Ekonomistka przypomina, że przez cały ten rok, gdy inne kraje europejskie ocierały się o deflację, w Polsce wciąż ceny rosły w tempie 3–4 proc.

– Jeśli w przyszłym roku gwałtownie wzrośnie cena ropy, a istnieje taka możliwość, to dla Polski z wyższą inflacją może być to szczególnie kłopotliwe – tłumaczy ekonomistka.Jak obecnie kształtują się procesy cenowe w przemyśle? Według wstępnych danych ceny produkcji sprzedanej przemysłu w listopadzie były o 0,3 proc. niższe niż w październiku oraz o 2,4 proc. wyższe niż w grudniu 2008.

[srodtytul]Wzrost w budownictwie[/srodtytul]

Z danych GUS wynika, że w porównaniu z sytuacją sprzed roku produkcja wzrosła w 26 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych o 38,3 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep o 19,8 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych o 18,2 proc., metali o 16,3 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych o 14,8 proc. oraz urządzeń elektrycznych o 13,9 proc. Wartość produkcji spadła zaś w ośmiu branżach, najbardziej w produkcji maszyn i urządzeń – o 1,8 proc. oraz odzieży – o 1,6 proc.

GUS podał dane na temat produkcji budowlano-montażowej w listopadzie. Była wyższa o 9,9 proc. niż przed rokiem i o 14,5 proc. niższa w porównaniu z październikiem tego roku. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa była o 9,1 proc. wyższa niż rok temu i o 2,3 proc. wyższa niż w październiku tego roku. Poziom produkcji budowlano-montażowej w całym tym roku jest o 4,0 proc. wyższy niż w tym okresie 2008 roku.

Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe
Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe w dół o 50 punktów bazowych. RPP nie zaskoczyła
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Polski przemysł motoryzacyjny zaczyna się kurczyć
Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją