Rada poczeka ze swoją reakcją

pytania do... Ernesta Pytlarczyka, głównego analityka BRE Banku

Publikacja: 24.08.2010 07:45

[b]Byliście jednym z banków, który w ostatnim czasie zmienił swoje oczekiwania dotyczące stóp procentowych. Dlaczego?[/b]

Jeszcze do ostatniego tygodnia wszystko układało się w scenariusz inflacyjny. Niemniej jednak ostatnia publikacja danych o niskiej lipcowej dynamice cen, jak też fakt, że obserwujemy systematyczne odchylenie wskaźnika podawanego przez GUS od cen targowiskowych (te wyraźnie rosną), spowodowały, że realizacja takiego scenariusza staje się coraz mniej prawdopodobna w krótkim horyzoncie. Spuściliśmy z tonu i nie rekomendujemy już kupowania kontraktów FRA i sprzedaży krótkich papierów.

[b]Kiedy ceny znów szybciej będą iść w górę?[/b]

Inflacja zacznie rosnąć najwcześniej za kilka miesięcy, wtedy czynniki krajowe mogą znów stanąć w centrum uwagi. Staniemy się wtedy„zwykłym” rynkiem wschodzącym, gdzie się podnosi stopy, podczas gdy kraje rozwinięte mają luźniejszą politykę monetarną.

[b]Czy RPP nie powinna działać z wyprzedzeniem, mając na uwadze podwyżki VAT?[/b]

Analizy samego Ministerstwa Finansów wskazują, że zabieg ten może skutkować podwyższeniem inflacji nawet o 0,7 pkt proc. Choć będzie to efekt statystycznie trwający jedynie jeden rok, należy go rozpatrywać w kontekście podniesienia oczekiwań inflacyjnych. Te zaś mogą zostać bardzo szybko wbudowane w oczekiwania płacowe, doprowadzając ostatecznie do wzrostu inflacji i inflacji bazowej w 2011 roku.Choć scenariusz taki mógłby skutkować reakcją RPP już teraz, uświadomienie tego uczestnikom rynku może wymagać istotnie wyższych odczytów inflacji, na co przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów