OFE: Nie przeszły pomysły Fedak, zmiany jednak będą

Premier zapowiedział wczoraj, że propozycje zmian w przepisach dotyczących funduszy emerytalnych opracują wspólnie strona rządowa i branża emerytalna

Publikacja: 26.08.2010 07:43

Premier Donald Tusk (z prawej) i minister Michał Boni czekają na propozycje OFE dotyczące zmian w sy

Premier Donald Tusk (z prawej) i minister Michał Boni czekają na propozycje OFE dotyczące zmian w systemie emerytalnym.

Foto: Fotorzepa

Nie pojawiłyby się krytyczne oceny czy koncepcje budowy nowego systemu emerytalnego, gdyby działania instytucji takich jak OFE i PTE dawały pełną satysfakcję, czyli były oceniane jako optymalne – powiedział premier Donald Tusk na spotkaniu z branżą emerytalną.

[srodtytul]Pomysły OFE i rządu[/srodtytul]

I postawił ultimatum: albo fundusze zmienią sposób działania i zaczną stawiać dobro klienta na pierwszym miejscu, albo rząd zastanowi się nad zmianą systemu emerytalnego w Polsce. Równocześnie Tusk zapowiedział definitywne zamknięcie propozycji, które „wywracają system emerytalny”. Chodzi o pomysły przedstawione przez resort pracy, które zakładały m.in. obniżenie składki do OFE czy dobrowolność uczestnictwa w II filarze.

Minister Fedak popierał minister finansów Jacek Rostowski. Jej propozycje miały zdecydowanie więcej przeciwników, w tym Michała Boniego – ministra w Kancelarii Premiera. Jolanty Fedak nie było wczoraj na spotkaniu premiera z funduszami emerytalnymi. Jest na urlopie, ale wydała oświadczenie. Napisała w nim m. in., że od dawna wskazuje na „patologie”, o których mówił premier.

– W pierwszej połowie września pojawiają się założenia do projektów ustaw, tak by w październiku mógł przyjąć je rząd, a w połowie listopada zostały przegłosowane w parlamencie – zapowiedział premier. Dodał, że zmiany w II filarze powinny wejść w życie z początkiem 2011 r.W ciągu kilku dni przedstawiciele OFE oraz ministrowie Boni i Fedak mają spisać propozycje zmian strony rządowej i funduszy. Jak przyznał Tusk, rządowe propozycje zmian będą zapewne dalej idące niż te proponowane przez fundusze i mogą się im nie spodobać. Pomysły zgłaszane przez Michała Boniego są jednak w wielu punktach zbieżne z tym, co chciałyby zmienić fundusze emerytalne.

Choćby w tym, że powinny powstać fundusze dostosowane strategią do wieku klientów, a opłaty, jakie pobierają OFE, powinny zostać uzależnione od wyników, jakie osiągają. PTE chcą także tworzyć rezerwy na wypadek, gdyby wyniki funduszy odchylały się od wymaganego minimum. Propozycje towarzystw emerytalnych zrzeszonych w Lewiatanie przedstawił wczoraj prezes PTE PZU Andrzej Sołdek. Powiedział, że ich celem jest podniesienie efektywności działania OFE z punktu widzenia klienta. Dodał, że według analiz pozwolą one zwiększyć emerytury od 5 do 10 pkt proc. przy akceptowalnym poziomie ryzyka.

Według Donalda Tuska trzeba też nadał obniżać opłaty pobierane przez OFE i zająć się akwizycją, która nie przynosi korzyści klientom systemu emerytalnego.

[srodtytul]Kwotowa waloryzacja[/srodtytul]

Premier powiedział też, że korekty dotkną również innej części systemu emerytalnego, czyli ZUS. – Chcemy zaproponować waloryzację kwotową, a nie procentową, świadczeń emerytalnych – powiedział. Chodzi głównie o tzw. starsze portfele emerytalne i osoby, które otrzymują najniższe świadczenia. Zmiana ma zostać wprowadzona na trzy lata. – Zakładamy, że gdzieś za trzy lata zmiana przyniesie jakiś efekt wyrównywania świadczeń emerytalnych – powiedział Donald Tusk.

Reforma emerytalna wpływa na wielkość długu publicznego. System kapitałowy, jaki ma Polska, powoduje zmniejszanie się tzw. długu ukrytego, jednak oficjalne zobowiązania rosną. Z tego powodu Polska i osiem innych krajów wystąpiło do Komisji Europejskiej o wyłączenie ze statystyki długu środków przekazywanych funduszom emerytalnym. Oli Rehn, komisarz UE ds. walutowych, powiedział, że Bruksela poważnie podejdzie do postulatu zmiany zasad liczenia długu.

Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Załamanie indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego
Gospodarka krajowa
Wzrost inflacji wspiera jastrzębie w RPP
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w czerwcu w Polsce lekko powyżej prognoz i poziomu z maja