Rośnie polski rynek fuzji i przejęć

Eksperci szacują, że w 2010 r. wartość transakcji M&A z udziałem firm z Polski przekroczy 10,6 mld euro. Ma być o 25-30 proc. wyższa niż w minionym roku

Publikacja: 26.08.2010 13:19

W pierwszej połowie 2010 r. w Polsce zawarto 283 transakcje fuzji i przejęć o łącznej wartości ponad 5,1 mld euro (20,4 mld zł). W porównaniu z tym samym okresem 2009 r. liczba transakcji zwiększyła się o 16 proc., a ich wartość o 44 proc. – wynika z raportu KPMG i DealWatcha.

Z czego wynika tak zauważalny wzrost wartości rynku? – W dobie niepewności ekonomicznej inwestorzy są bardzo ostrożni. Niechętnie decydują się na zakup aktywów obarczonych dużym ryzykiem. Jeśli na sprzedaż wystawione są natomiast atrakcyjne aktywa o dużej wartości dodanej, pojawia się wielu zainteresowanych, co sprawia, że są oni skłonni zaproponować wyższą cenę – wyjaśnia Krzysztof Klamut, partner w KPMG.

Mimo zaobserwowanego w pierwszej połowie roku wzrostu aktywności na rynku M&A autorzy raportu podtrzymują wcześniejsze prognozy zapowiadające, że w całym 2010 r. liczba transakcji z udziałem polskich spółek wzrośnie o 10 proc., a ich wartość o 25-30 proc. W 2009 r. wartość polskiego rynku fuzji i przejęć przekroczyła 8,5 mld euro i była minimalnie niższa niż rok wcześniej. W całym minionym roku ogłoszono 556 transakcji, o osiem więcej niż w 2008 r.

[srodtytul]Większe znaczenie Polski[/srodtytul]

W całym regionie Europy Środkowej w okresie styczeń-czerwiec 2010 r. zarejestrowano 869 transakcji o wartości ponad 10 mld euro. W ciągu roku zauważalnie wzrosło znaczenie przedsięwzięć z udziałem polskich spółek. W pierwszej połowie 2009 r. odpowiadały one za 1/3 zawartych w Europie Środkowej transakcji zarówno w ujęciu wartościowym, jak i ilościowym.

W okresie styczeń-czerwiec 2010 r. znaczenie Polski w ujęciu ilościowym pozostało takie samo. W ujęciu wartościowym zwiększyło się jednak do 50 proc. Najbardziej aktywną branżą pod względem liczby transakcji w Polsce okazało się budownictwo i nieruchomości (48). W ujęciu wartościowym rynek został natomiast zdominowany przez sektor energetyczny, paliwowy i surowców mineralnych. W pierwszym półroczu 2010 r. zawarto w nim transakcje o łącznej wartości blisko 1,6 mld euro.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów