Bank Gospodarstwa Krajowego szuka oszczędności i dodatkowych przychodów dla budżetu państwa. Rozwiązaniem jest likwidacja lub przekształcenie kilku z prowadzonych przez instytucję funduszy i programów. Budżet zyskałby wówczas ok. 5 mld zł.
BGK uważa, że należy zakończyć działalność albo przekształcić Fundusz Kolejowy, Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych, Fundusz Termomodernizacji i Remontów, program „Pierwszy biznes” oraz Fundusz Dopłat, w ramach którego realizowany jest program „Rodzina na swoim”.
Bank na zlecenie rządu prowadzi powyższe fundusze i programy. Z naszych informacji wynika, że analizy prezentujące, ile budżet państwa by zyskał na likwidacji funduszy, efektywność tych funduszy i programów trafiły na biurko ministra w Kancelarii Premiera Michała Boniego.– To są jedynie wewnętrzne analizy banku – zastrzega Piotr Stalęga, rzecznik prasowy BGK.
[srodtytul]Banki zarabiają na „Rodzinie”[/srodtytul]
Najbardziej znanym programem rekomendowanym do likwidacji jest „Rodzina na swoim”. Z państwowych dopłat do kredytów mieszkaniowych w złotych skorzystało dotychczas ponad 59 tys. rodzin i osób samotnie wychowujących dzieci.