We wrześniu ceny mocno w górę

Wzrost inflacji okazał się większy od prognoz analityków. Rynek oczekuje szybszych podwyżek stóp procentowych

Publikacja: 14.10.2010 02:47

We wrześniu ceny mocno w górę

Foto: PhotoXpress

We wrześniu inflacja wyniosła 2,5 proc. i była o 0,5 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej – podał GUS. Wynik okazał się wyraźnie wyższy od średniej prognoz rynkowych. Analitycy spodziewali się, że inflacja wzrośnie do 2,3 proc.

[srodtytul]Bazowa nie wzrosła[/srodtytul]

Ekonomiści obawiali się przede wszystkim rosnących cen żywności. Tylko we wrześniu podniosły się one o 2 proc. W ujęciu rocznym ich wzrost nie przekracza 3 proc., jednak żywność odpowiadała za blisko połowę 12-miesięcznego wskaźnika wzrostu wszystkich cen.

Zdaniem specjalistów inflacja bazowa, pokazująca, jak na procesy cenowe w gospodarce wpływa zachowanie popytu, pozostała jednak na takim samym poziomie, jak miesiąc wcześniej – 1,2 proc. Równocześnie jednak oficjalny wskaźnik inflacji znalazł się na poziomie celu Rady Polityki Pieniężnej.

[srodtytul]Podniosą...[/srodtytul]

– Struktura wzrostu cen, w ramach której niskiej inflacji bazowej odzwierciedlającej głównie czynniki popytowe oraz zmiany kursu złotego towarzyszy rosnąca dynamika cen żywności, będzie zapewne dla części członków RPP argumentem przeciw zaostrzeniu polityki monetarnej w październiku – skomentował Jakub Borowski, główny ekonomista Invest-Banku. Jego zdaniem rada na najbliższym posiedzeniu nie zmieni wysokości stóp procentowych.

Pod wpływem wczorajszych danych część analityków zdecydowała się jednak zmienić swoje oczekiwania dotyczące wyników październikowego posiedzenia RPP. Pod koniec września zaostrzenia polityki pieniężnej na najbliższym spotkaniu rady spodziewało się siedmiu z dwudziestu ankietowanych przez nas ekonomistów. Teraz o podwyżce stóp mówi dziesięć z dziewiętnastu zapytanych instytucji finansowych.

[srodtytul]...czy nie podniosą?[/srodtytul]

Niektórzy spodziewają się nawet, że w październiku RPP podniesie stopy o 50 punktów bazowych, do 4 proc. Jednym z nich jest Jarosław Janecki, ekonomista Societe Generale w Warszawie.

– Podwyżkę stóp procentowych w październiku prognozujemy od marca tego roku – zaznacza. – Zacieśnienia polityki pieniężnej w tym miesiącu nie traktuje jako początku cyklu podwyżek, ale jako jednorazowe dostosowanie stóp do poziomu pokryzysowego.

Zdaniem Janeckiego taki ruch „po dodaniu odpowiedniego komentarza przez RPP” pozwoliłby zminimalizować oczekiwania na kolejne podwyżki stóp.O konieczności zaostrzenia polityki pieniężnej od pewnego czasu mówi część członków RPP. Wczoraj nawoływał do tego Andrzej Bratkowski, uważany w obecnej radzie za jastrzębia. – Wzrost cen żywności to czynnik przejściowy, ale potęguje on oczekiwania inflacyjne. Wzmacnia to moją wcześniejszą opinię o konieczności szybkiej podwyżki stóp procentowych – stwierdził.

Przyśpieszeniem inflacji zaniepokojona była też Anna Zielińska-Głębocka, jednak jej zdaniem RPP powinna poczekać na nową projekcję inflacji (pozna ją na najbliższym posiedzeniu).Z kolei Andrzej Kaźmierczak powiedział, że wzrost inflacji „nie musi koniecznie automatycznie przekładać się na wzrost stóp procentowych”.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów