Według umowy rosyjski koncern Gazprom zwiększy dostawy gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. rocznie. (z obecnych 7,5 mld m). Umowa obowiązywać ma do końca 2022 r.
Gazporm gwarantuje utrzymanie przesyłu swojego gazu rurociągiem jamalskim przez nasz kraj.
Kwestia wykorzystania tego gazociągu wzbudzała od początku najwięcej kontrowersji, bo zarządzanie nim przejąć ma spółka Gaz System. Komisja Europejska zażądała, by rurociąg podlegał prawu unijnemu, czyli był ogólnodostępny. Obecnie wykorzystują go właściciele - PGNiG i Gazprom.
Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski zapewnia, że w umowie wyznaczającej Gaz System na operatora Jamału spełnione zostały wszystkie wymagania unijne. Zatem Komisja Europejska nie powinna mieć co do tego wątpliwości, bo w ostatnich negocjacjach z Rosją uczestniczył jej przedstawiciel. - Poza tym poinformowaliśmy Brukselę o wynikach rozmów z Rosją i samej umowie w odrębnych listach - dodał wiceszef resortu skarbu.
Tymczasem Michael Cercone, rzecznik Komisji Europejskiej, mówił dziś, że nie jest ona w stanie ocenić zgodności tej umowy, ani porozumienia międzyrządowego z prawem unijnym.