Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych, który ma poprawić ich kondycję. Przewiduje on m.in. obowiązek przekazywania wolnych środków wybranych jednostek sektora finansów publicznych w depozyt lub zarządzanie ministrowi finansów (m.in. agencje wykonawcze, Narodowy Fundusz Zdrowia, państwowe fundusze oraz fundusze Lasów Państwowych).
Wydatki budżetu państwa będą mogły rosnąć z roku na rok o 1 punkt procentowy ponad inflację. Reguła nie będzie stosowana m.in. do świadczeń emerytalno-rentowych. W projekcie ustawy przewidziano także dodatkowe mechanizmy zabezpieczające w przypadku przekroczenia przez dług publiczny 55 proc. PKB, np. wprowadzenie tymczasowych dodatkowych podwyżek VAT oprócz tej o 1 pkt proc. od 2011 r.
Do projektu nie wpisano jednak zawieszenia ulgi na dzieci oraz Internet, a także 20- oraz 50-proc. kosztów uzyskania przychodu, gdyby dług przekroczył 55 proc. PKB, co wcześniej zapowiadano. Według resortu finansów decyzje w tej sprawie mają zapaść za jakiś czas.
Podatnicy będą mogli korzystać z ulgi prorodzinnej, ulgi internetowej oraz 50- i 20-proc. kosztów uzyskania przychodu, nawet jeśli dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB – powiedziała PAP we wtorek po posiedzeniu rządu minister pracy Jolanta Fedak.
Jak wyjaśniła wiceminister finansów Hanna Majszczyk, stało się tak dlatego, że resortowi zależało na tym, by nowela została szybko uchwalona.