Rządowi zależy na czasie

W Ministerstwie Finansów nadal będą trwały analizy dotyczące zawieszenia ulgi prorodzinnej i internetowej oraz kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50 proc. i 20 proc. – powiedziała wczoraj Hanna Majszczyk, wiceminister finansów.

Publikacja: 28.10.2010 08:09

Hanna Majszczyk, wiceminister finansów

Hanna Majszczyk, wiceminister finansów

Foto: Archiwum

We wtorek zapisy dotyczące czasowej likwidacji ulg podatkowych, gdyby dług publiczny w relacji do PKB przekroczył 55 proc., zostały usunięte z projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

– Rząd uznał, że proponowane przez ministra finansów zmiany nie są konieczne, w sytuacji gdy sam zapewnia, że przekroczenie progu 55 proc. zadłużenia w relacji do PKB jest mało prawdopodobne – stwierdził Paweł Arndt z PO, szef Sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Jednak według wiceminister Majszczyk wykreślenie zawieszenia ulg było związane z tym, że rząd chce szybko przeprowadzić projekt ustawy w parlamencie.

– Musimy też ustalić, jakie kontrowersje są z tym związane, i rozważyć nowe propozycje, które się pojawiają – dodała Hanna Majszczyk. Nie ujawniła jednak, o jakie propozycje chodzi i od kogo one pochodzą.Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych trafi teraz do Sejmu. Jeśli zostanie przyjęty w zaproponowanej przez rząd wersji, od nowego roku niektóre instytucje publiczne będą miały obowiązek przekazywania wolnych środków w depozyt lub zarządzanie ministrowi finansów.

Dotyczyć to będzie m.in. agencji rządowych, Narodowego Funduszu Zdrowia, państwowych funduszy celowych, niektórych państwowych osób prawnych oraz Lasów Państwowych. Środki oddawane w depozyt lub zarządzanie będą oprocentowane na zasadach określonych w ustawie.

Dzięki temu minister chce zmniejszyć potrzeby pożyczkowe o 19,6 mld zł.Obniżeniu deficytu sektora finansów publicznych oraz ograniczeniu narastania długu publicznego ma też sprzyjać wprowadzenie wydatkowej reguły dyscyplinującej ograniczającej przyrost wydatków do 1 pkt proc. ponad inflację.

W projekcie zapisano warunkowe, dodatkowe dwie podwyżki VAT kolejno o 1 pkt proc. Wzrósłby on, jeśli wielkość długu w relacji do PKB w latach 2011, 2012 lub 2013 przekroczyłaby 55 proc.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów