Nowe prawo nakładające na towarzystwa ubezpieczeniowe wyższe wymogi kapitałowe i w zakresie zarządzania ryzykiem ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku. Kilka dni temu upłynął termin, w którym firmy mogły przekazywać regulatorom ankiety w ramach piątego dobrowolnego badania przygotowującego do Solvency II. Jego wynik ma być znany w marcu 2011 roku. Persson podał, że według szacunków CEA wzięły w nim udział ponad 2 tysiące towarzystw działających na terenie UE. – Oczywiście CEA wspiera ideę Solvency II – dodał Persson.
Szef CEA podkreślił, że unijna dyrektywa zwiększy z pewnością bezpieczeństwo sektora ubezpieczeniowego, który jest i tak bardziej stabilny niż bankowy (w UE otrzymał 0,3 proc. pomocy publicznej udzielonej od początku kryzysu). Jednocześnie jednak spowoduje kilka negatywnych zjawisk, np. przyczyni się do znacznego wzrostu kosztów działalności małych towarzystw.
Optymistyczne prognozy co do sytuacji naszego regionu Europy przedstawił Edward Prescott, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2004 r. Podkreślił jednak, że Polska musi się bardziej zintegrować gospodarczo z krajami rozwiniętymi oraz ograniczyć bariery dla działalności gospodarczej. – Krańcowa stopa podatkowa w waszym kraju jest zdecydowanie zbyt wysoka – wskazywał Prescott.
Z kolei Leszek Balcerowicz, były prezes NBP i minister finansów, wskazywał, że próby ratowania za publiczne środki firm dotkniętych przez kryzys finansowy – wywołany zresztą błędną polityką instytucji państwowych – tworzy poważne zagrożenie dla wzrostu gospodarczego w długim okresie.