Ustawa o emeryturach pomostowych weszła w życie 1 stycznia 2009 r. Wynika z niej, że na wcześniejszą emeryturę (kobiety w wieku 55 lat zamiast 60 lat, a mężczyźni w wieku 60 lat zamiast 65 lat) mogą odejść osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które przepracowały co najmniej 15 lat w tzw. szczególnych warunkach lub wykonywały tzw. prace o szczególnym charakterze.
W skardze do Trybunału Konstytucyjnego OPZZ wskazało, że przepisy ustawy o emeryturach pomostowych w nieuzasadniony sposób różnicują sytuację prawną pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Jako przykład różnic OPZZ podawało kierowców: argumentowało, że inaczej są traktowani kierowcy z komunikacji miejskiej, a inaczej jeżdżący tirami. Zdaniem OPZZ osoby takie powinny dostawać rekompensatę za każdy rok pracy, a nie po 15 latach.
W opinii Trybunału przepisy ustawy dotyczące różnego traktowania poszczególnych grup, a także zasady przyznawania rekompensat za pracę są zgodne z konstytucją. Pozostałe zarzuty OPZZ Trybunał umorzył.
W opinii Trybunału ustawodawca „posiada znaczną swobodę kształtowania ustawowych unormowań prawa do zabezpieczenia społecznego – w tym prawa do emerytury”. TK?orzekł, że o tym, jakie prace powinny być uznane za wykonywane w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, powinny „decydować obiektywne czynniki medyczne”.