Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał na rynku niewielkie kwoty euro – donoszą dilerzy walutowi. Ich zdaniem za ruchem BGK stać mogło Ministerstwo Finansów, które chciało ustabilizować kurs polskiej waluty. Informacja szybko wpłynęła na odwrócenie spadkowego trendu na złotym. Od rana osłabił się on wobec euro o 2 grosze. Za wspólną walutę inwestorzy płacili już 4,045 zł, po czym nastąpiło szybkie umocnienie złotego do poziomu 4,03 EUR/PLN.
– Środki użyte przez resort nie były duże, co sugeruje, że chodziło raczej o wyrównanie wahań kursowych, a nie zupełne odwrócenie trendu. Ale sam fakt, że BGK sprzedaje euro, elektryzuje rynek – mówi jeden z dilerów. – W grudniu obroty nie są duże, więc łatwo nawet małą kwotą wpłynąć na zmianę zachowania inwestorów – dodaje.
[srodtytul]Rząd czy operacje banku?[/srodtytul]
Rząd zwyczajowo nie potwierdza, że to właśnie on starał się wpłynąć na kurs złotego. – Mogę jedynie odpowiedzieć nie jako pracownik MF, ale przewodniczący rady nadzorczej BGK, że bank dla finansowania swojej działalności statutowej posiada wiele źródeł finansowania wyrażonych w walutach obcych, które musi zamieniać na złote – stwierdził wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Zdaniem części analityków wymiana euro przez BGK mogła być związana ze standardową działalnością banku.
– To mogła być normalna aktywność BGK, a nie interwencja MF. Po pierwsze poziom kursu nie jest taki, żeby wymagało to interwencji. Po drugie złoty w piątek silnie nie tracił. Po trzecie do końca roku pozostało jeszcze trzy tygodnie – powiedział Piotr Kalisz, główny?ekonomista Banku Handlowego.