Fotel Swory w zamian za dymisję Engelhardta

Mariusz Swora nie jest już szefem Urzędu Regulacji Energetyki. Jego obowiązki przejął dotychczasowy wiceprezes Marek Woszczyk.

Publikacja: 23.12.2010 07:22

Mariusz Swora, dotychczasowy prezes URE

Mariusz Swora, dotychczasowy prezes URE

Foto: GG Parkiet, Włodzimierz Wasyluk ww Włodzimierz Wasyluk

O odwołaniu prezesa URE poinformowało wczoraj Ministerstwo Gospodarki, ale decyzję podjął we wtorek po południu premier Donald Tusk. Powodów dymisji nie podano.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że dymisja Mariusza Swory po trzech latach pełnienia funkcji była ceną za zgodę wicepremiera Waldemara Pawlaka na odwołanie wiceministra infrastruktury z PSL Juliusza Engelhardta, odpowiedzialnego za koleje.

Już wcześniej Swora nie miał poparcia Pawlaka. Mówiono wręcz o konflikcie szefa URE?nie tylko z ministrem, ale i branżą. Powód??Mariusz Swora starał się ograniczać żądania firm co do skali podwyżek cen energii dla gospodarstw domowych. I konsekwentnie odmawiał wydania decyzji o uwolnieniu cen, twierdząc, że poziom konkurencji na rynku jest zbyt niski, by pozwalał na rezygnację z kontroli.

Mariusz Swora już kilka miesięcy temu składał rezygnację, ale nie było politycznego porozumienia co do tego, kto miałby go zastąpić. Formalnie kandydata na prezesa URE proponuje minister gospodarki, a mianuje – premier.

Według informacji „Parkietu” kandydata na prezesa Urzędu Regulacji Energetyki ciągle nie ma. Część ekspertów daje szanse na objęcie tej funkcji Markowi Woszczykowi. Ale bardziej prawdopodobna jest kandydatura spoza URE. Premier Donald Tusk może mianować bezpośrednio szefa URE, jeżeli ma on odpowiednie wykształcenie (doktorat z prawa lub ekonomii).

Według wymogów unijnych prezes URE musi zachować niezależność i być apolityczny. Eksperci przyznają, że decyzja o odwołaniu Mariusza Swory jest zaskoczeniem. – Spory z firmami i Ministerstwem Gospodarki nie są nowe, a powodów merytorycznych do dymisji praktycznie nie było – mówią nasi rozmówcy.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów