Prognozy: PKB urośnie wolniej, za to deficyt wciąż jest za wysoki

Polski PKB wzrośnie w tym roku o 1,1 proc., a w przyszłym o 2,2 proc. – przewiduje Komisja Europejska. Prognozy są gorsze dla Polski niż szacunki, które KE publikowała w lutym.

Publikacja: 04.05.2013 06:00

Przewidywała wtedy, że PKB Polski wzrośnie w tym roku o 1,2 proc., a w przyszłym o 2,2 proc. KE szacuje, że w 2012 r. polskie PKB rosło w tempie 1,9 proc.

KE szacuje, że inflacja mierzona wskaźnikiem HICP wyniesie w tym roku 1,4 proc. Natomiast w 2014 r. ma wynieść 2 proc. (szacunki lutowe mówiły o 1,8 proc. w tym roku i 2,3 proc. w przyszłym). Komisja spodziewa się w tym roku w Polsce bezrobocia (liczonego metodologią unijną różną od stosowanej przez GUS) na poziomie 10,9 proc., w 2014 r. – 11,4 proc.

Komisja przewiduje, że deficyt polskiego sektora finansów publicznych wyniesie w 2013 r. 3,9 proc. PKB, a w przyszłym roku 4,1 proc. PKB. Według lutowych prognoz miało to być odpowiednio 3,4 proc. i 3,3 proc.

KE szacuje, że w ubiegłym roku deficyt wyniósł 3,9 proc. PKB. W lutym przewidywała 3,5 proc., sugerując możliwość zdjęcia procedury nadmiernego deficytu, przy uwzględnieniu kosztów reformy emerytalnej. – Wydaje się, że podjęto zalecane wysiłki fiskalne, ale deficyt pozostanie na poziomie około 4 proc. w okresie objętym prognozami, czego konsekwencją będą zrewidowane rekomendacje w ramach procedury nadmiernego deficytu – powiedział w piątek komisarz UE. ds. gospodarczych i monetarnych Olli Rehn. Ocenił też, że zeszłoroczny deficyt na poziomie 3,9 proc. „był najwyraźniej za wysoki", by wobec Polski mogła być zastosowana specjalna reguła uwzględniająca koszty reformy emerytalnej. Nie wykluczył jednak, że Polska może dostać więcej czasu na spełnienie zaleceń przewidzianych w procedurze nadmiernego deficytu.

– Polska wyraźnie jest w tym kontekście przypadkiem na pograniczu. Będziemy z uwagą obserwować rozwój sytuacji gospodarczej oraz perspektywy dla Polski i wrócimy do tego tematu pod koniec maja – powiedział Rehn.

Prognozy będą podstawą do opracowania zaleceń KE dla krajów Unii m.in. w sprawie procedury nadmiernego deficytu, którą objęta jest m.in Polska. Zalecenia zostaną ogłoszone 29 maja.

KE szacuje, że w tym roku dług publiczny wyniesie 57,5 proc. PKB, a w 2014 r. 58,9 proc. PKB. W lutym szacowano, że w tym roku wyniesie 57 proc. PKB, a w przyszłym 57,5 proc.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe