Prognozy: PKB urośnie wolniej, za to deficyt wciąż jest za wysoki

Polski PKB wzrośnie w tym roku o 1,1 proc., a w przyszłym o 2,2 proc. – przewiduje Komisja Europejska. Prognozy są gorsze dla Polski niż szacunki, które KE publikowała w lutym.

Publikacja: 04.05.2013 06:00

Przewidywała wtedy, że PKB Polski wzrośnie w tym roku o 1,2 proc., a w przyszłym o 2,2 proc. KE szacuje, że w 2012 r. polskie PKB rosło w tempie 1,9 proc.

KE szacuje, że inflacja mierzona wskaźnikiem HICP wyniesie w tym roku 1,4 proc. Natomiast w 2014 r. ma wynieść 2 proc. (szacunki lutowe mówiły o 1,8 proc. w tym roku i 2,3 proc. w przyszłym). Komisja spodziewa się w tym roku w Polsce bezrobocia (liczonego metodologią unijną różną od stosowanej przez GUS) na poziomie 10,9 proc., w 2014 r. – 11,4 proc.

Komisja przewiduje, że deficyt polskiego sektora finansów publicznych wyniesie w 2013 r. 3,9 proc. PKB, a w przyszłym roku 4,1 proc. PKB. Według lutowych prognoz miało to być odpowiednio 3,4 proc. i 3,3 proc.

KE szacuje, że w ubiegłym roku deficyt wyniósł 3,9 proc. PKB. W lutym przewidywała 3,5 proc., sugerując możliwość zdjęcia procedury nadmiernego deficytu, przy uwzględnieniu kosztów reformy emerytalnej. – Wydaje się, że podjęto zalecane wysiłki fiskalne, ale deficyt pozostanie na poziomie około 4 proc. w okresie objętym prognozami, czego konsekwencją będą zrewidowane rekomendacje w ramach procedury nadmiernego deficytu – powiedział w piątek komisarz UE. ds. gospodarczych i monetarnych Olli Rehn. Ocenił też, że zeszłoroczny deficyt na poziomie 3,9 proc. „był najwyraźniej za wysoki", by wobec Polski mogła być zastosowana specjalna reguła uwzględniająca koszty reformy emerytalnej. Nie wykluczył jednak, że Polska może dostać więcej czasu na spełnienie zaleceń przewidzianych w procedurze nadmiernego deficytu.

– Polska wyraźnie jest w tym kontekście przypadkiem na pograniczu. Będziemy z uwagą obserwować rozwój sytuacji gospodarczej oraz perspektywy dla Polski i wrócimy do tego tematu pod koniec maja – powiedział Rehn.

Prognozy będą podstawą do opracowania zaleceń KE dla krajów Unii m.in. w sprawie procedury nadmiernego deficytu, którą objęta jest m.in Polska. Zalecenia zostaną ogłoszone 29 maja.

KE szacuje, że w tym roku dług publiczny wyniesie 57,5 proc. PKB, a w 2014 r. 58,9 proc. PKB. W lutym szacowano, że w tym roku wyniesie 57 proc. PKB, a w przyszłym 57,5 proc.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów