Produkcja bez zaskoczeń

Koniunktura › Ożywienie gospodarcze ma trwały charakter, ale wciąż głównym motorem jest eksport.

Aktualizacja: 22.11.2013 06:34 Publikacja: 22.11.2013 05:00

Produkcja bez zaskoczeń

Foto: GG Parkiet

Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 6 proc. w porównaniu z wrześniem i o 4,4 proc. rok do roku wobec 6,2 proc.  miesiąc wcześniej – podał wczoraj GUS. Takich wyników  oczekiwali analitycy rynkowi.  Po uwzględnieniu czynników sezonowych produkcja w stosunku rocznym wzrosła o 3,8 proc. w październiku wobec 5 proc. we wrześniu.

Efekt bazy

Październikowe wyniki więc nie zachwycają.  Ale ekonomiści podkreślają, że osłabienie dynamiki w produkcji wynika z efektu wysokiej bazy – właśnie rok temu sprzedaż firm przemysłowych wzrosła zaskakująco mocno na tle spadków w innych miesiącach – o 4,7 proc.

Można więc mówić o tym, że ożywienie w polskim przemyśle ma trwały charakter. – Także wrześniowy odczyt indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa, będący na najwyższym poziomie od maja 2011 r., pozwala wyciągać takie wnioski – zauważa Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank.

Ożywienie to jest najsilniejsze w firmach nastawionych na eksport i to one są głównym czynnikiem wzrostu. Potwierdzają to także wczorajsze dane. W branżach nastawionych na sprzedaż zagraniczną, produkcja wciąż silnie rośnie. Przykładowo sprzedaż samochodów wzrosła o 9,7 proc. (we wrześniu 14,1 proc.), mebli – o 9 proc. (miesiąc wcześniej 13,3 proc.), a urządzeń elektrycznych – o 10,2 proc. Za to w takich sekcjach jak produkcja komputerów, maszyn, urządzeń czy chemikaliów wciąż notowane są spadki.

Lepiej w budownictwie

Ale produkcja budowlano-montażowa zaskoczyła pozytywnie – jej roczna dynamika poprawiła się do minus 3,2 proc. wobec oczekiwanego spadku o 5,5 proc. (we wrześniu spadek wyniósł 4,8 proc.). – Pomogła pogoda, niemniej jest to kolejny już miesiąc odbicia w tej branży po wyjątkowo głębokiej zapaści obserwowanej w I półroczu, co wydaje się potwierdzać stopniowe ożywienie w inwestycjach – mówi Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.

Takie lekkie przyspieszenie w inwestycjach już widać. Jak wynika z opublikowanych wczoraj przez GUS danych o wynikach przedsiębiorstw niefinansowych, w III kw. większe firmy wydały na inwestycje o 3,6 proc. więcej niż rok wcześniej, podczas gdy w II kw. ten wskaźnik ani drgnął.

– Z kolei wartość kosztorysowa inwestycji rozpoczętych przez przedsiębiorstwa wzrosła w III kw. o 22,4 proc. wobec 13,2 proc. w II półroczu – wylicza Borowski. – To silne wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym w II kw. nastąpił punkt zwrotny w polityce firm i w kolejnych kwartałach wydatki prorozwojowe będą stopniowo rosnąć  – dodaje.

Wynik finansowy netto przedsiębiorstw w III kw. wyniósł 24,9 mld zł i w porównaniu z sytuacją rok wcześniej był o 18,2 proc. wyższy (w II kw. wzrost wyniósł 22 proc., a w I kw. odnotowano spadek o 25 proc.).

[email protected]

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów