Jednorazowe potknięcie sprzedaży

W październiku konsumenci wydali w sklepach zaskakująco mało, ale to nie „zadyszka" w ożywieniu.

Publikacja: 27.11.2013 05:00

Jednorazowe potknięcie sprzedaży

Foto: GG Parkiet

Sprzedaż detaliczna  w cenach bieżących wzrosła w październiku 2013 r. o 3,2 proc. wobec 3,9 proc. we wrześniu – podał we wtorek GUS. To znacznie mniejszy wzrost niż oczekiwania rynkowe, które kształtowały się na poziomie 4,3 proc. W cenach stałych sprzedaż zwiększyła się o 3,7 proc. w październiku wobec 4,1 proc. we wrześniu.

Konsumpcja nie siadła

Silny spadek dynamiki sprzedaży w porównaniu z wrześniem odnotowano w kategorii „pozostałe" – do minus 4,1 proc. z plus 1,9 proc. miesiąc wcześniej,  w supermarkatach (kategoria „pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach") – do 5,6 proc. z 8,2 proc. oraz w kategorii „odzież i obuwie" – do 5,8 proc. z 15,2 proc. – Należy to wiązać z warunkami pogodowymi, niezachęcającymi do zakupu ubrań z nowych zimowych kolekcji – zauważa Wojciech Matysiak, ekonomista Banku Pekao.

Na nieco wyższym poziomie niż przed miesiącem ukształtowała się dynamika sprzedaży żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (5,3 proc. w październiku wobec 3,5 proc. we wrześniu) oraz samochodów (odpowiednio 21,2 proc. wobec 16,8 proc.).

Mimo rozczarowujących danych ekonomiści nie tracą nadziei, że popyt konsumpcyjny w kolejnych miesiącach będzie coraz silniejszy. – Gorszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej nie należy interpretować jako istotnej zadyszki w rozpoczynającym się ożywieniu w polskiej gospodarce  – komentuje Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Invest-Banku. Choć nie ma też powodów do nadmiernego optymizmu, to jednak jego zdaniem w kolejnych kwartałach gospodarstwa domowe będą wspierać ożywienie spożycia prywatnego.

Według szacunków Jakuba  Borowskiego, głównego ekonomisty Credit Agricole Polska, w IV kw. wzrost konsumpcji prywatnej przyspieszy do 1,1 proc. rok do roku, wobec prognozowanych 0,8 proc. w III kw. i 0,2 proc. w II kwartale tego roku.

Lepiej na rynku pracy

Wsparciem dla konsumpcji pozostają niska inflacja, wzrost akcji kredytowej (w październiku roczna dynamika wyniosła 3,2 proc. i była najwyższa od sierpnia 2010 r.), a także stopniowa poprawa na rynku pracy.

W III kwartale - jak podał wczoraj GUS - płace realne w całej gospodarce były o 3 proc. wyższe niż rok wcześniej (to największy wzrost od IV kw. 2010 r. ). Z kolei stopa bezrobocia w październiku nie zmieniła się w porównaniu z wrześniem i sierpniem i wynosi 13 proc.

- Październik był kolejnym, już ósmym z rzędu miesiącem spadku bezrobocia. W tym czasie liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o ponad 260 tys. osób. Dla porównania, w zeszłym roku było to 173 tys. osób. Ostatni spadek w październiku mieliśmy pięć lat temu, kiedy sytuacja na rynku pracy była bardzo dobra - komentował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wczorajsze dane - zdaniem ekonomistów - pozostają neturalne dla decyzji Rady Polityki Pieniężnej. RPP zapowiedziała, że będzie utrzymywać rekordowe niskie stopy procentowe co najmniej do lipca 2014 r.

[email protected]

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów