Po pięciu kwartałach spadków, na plus wyszedł popyt krajowy. W III kw. wzrósł o 0,5 proc. Był to efekt wzrostu spożycia, zarówno prywatnego jak i publicznego. Konsumpcja prywatna wzrosła o 1 proc., wobec 0,2 proc. w II kw. Takich wyników spodziewali się ekonomiści.
Zaskoczyły natomiast wyjątkowo dobre wyniki inwestycji. Nakłady wzrosły o 0,6 proc., po czterech kwartałach spadków. W efekcie dodatni wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł 0,5 pkt. proc.
Wciąż największy dodatni efekt na tempo wzrostu gospodarki miał jednak eksport netto. Pozytywny wkład wyniósł 1,4 pkt. proc. wobec 2,5 pkt. proc. w II kw.
- Na razie inwestycje realizowane są głównie w budownictwie i transporcie, niewiele dzieje się natomiast jeszcze w kategorii "maszyny i urządzenia", niemniej jednak ogólny kierunek jest jak najbardziej pozytywny. Kontynuacji wzrostu popytu wewnętrznego spodziewamy się w ostatnim kwartale tego roku i kolejnych przyszłego roku, co przy także rosnącym zapotrzebowaniu z zagranicy na polskie towary i usługi, pozwoli na dalsze przyspieszanie tempa wzrostu PKB. W czwartym kwartale przekroczy ono już 2 proc., w całym 2013 r. wyniesie 1,4 proc., a w 2014 r. przekroczy 2,5 proc. - komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK przyznaje, że struktura wzrostu PKB w III kw. daje solidną dawkę optymizmu na kolejne kwartały.