Bank Gospodarstwa Krajowego i Krajowy Fundusz Kapitałowy dostały możliwość emisji tzw. obligacji przychodowych.
Te papiery mają atrakcyjną konstrukcję prawną, ponieważ zabezpieczone są na określonym majątku i przychodach oraz stają się wymagalne w momencie upadłości emitenta, w przeciwieństwie do zwykłych obligacji.
Obligacje przychodowe to jednak niezbyt popularna forma emitowania papierów w Polsce. W ubiegłym roku takie papiery wypuściły dwie spółki komunalne. Emisję takich papierów rozważały także inne spółki miejskie oraz samorządy. W ten sposób chciały finansować duże projekty.
Zdaniem autorów zmian w prawie, obligacje przychodowe byłyby odpowiednim narzędziem do sfinansowania działalności własnej i zleconej BGK, zwłaszcza w przypadku długoterminowych inwestycji infrastrukturalnych.
Wiceminister finansów Wiesław Szczuka w czasie prac sejmowych nie wykluczył, że obligacje drogowe zostaną zastąpione nowym instrumentem przychodowym. Przyznał także, że skala emisji nowych papierów przez BGK może być „znacząca”. Dzięki obligacjom przychodowym niższa będzie skala poręczeń i gwarancji udzielanych przez Skarb Państwa.