– Rozmawiamy cztery miesiące, czas zdecydować się na podstawowe kryteria – mówi Antoni Duda, szef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. – 50 lat jako minimalny wiek upoważniający?do otrzymania emerytury mundurowej to standard europejski.
Jak nieoficjalnie dowiedział się „Parkiet”, w dokumencie przygotowanym na dzisiejsze spotkanie, w którym wymienione będą wszystkie dotychczasowe propozycje zmian, nie znajdzie się koncepcja Rady Gospodarczej przy Premierze, by służby mundurowe włączyć do systemu powszechnego (ZUS) z zachowaniem praw nabytych.
Punktami spornymi między związkowcami a władzą są przede wszystkim staż służby i wiek uprawniające do przejścia na emeryturę. Zmiany dotyczyłyby osób, które dopiero zaczynają służbę. Dodatkowo rząd chce zmienić zasady orzecznictwa rentowego i łączenia emerytur oraz rent dla wszystkich, także dla funkcjonariuszy już odbywających służbę.
– Jeśli ustalimy minimalny wiek uprawniający do emerytury na 50 lat, to przeciętnie funkcjonariusz będzie służył 25 lat, bo służbę zazwyczaj zaczyna się w wieku 24, 25 lat – mówi Duda. Zaznacza, że jeśli doszłoby do porozumienia, to dłuższy staż służby powinien oznaczać dla służb mundurowych wyższe świadczenie.
W obecnym systemie funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę po 15 latach służby bez względu na wiek. Do stażu wliczane są studia zawodowe (policyjne lub wojskowe). Przeciętna emerytura służb mundurowych wynosi 2,8 tys. zł. W każdej służbie poziom świadczeń jest jednak nieco inny.