Stopy ponownie w górę

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyżce stóp proc. o 25 punktów bazowych. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami

Aktualizacja: 25.02.2017 16:39 Publikacja: 08.06.2011 14:49

Stopy ponownie w górę

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz Rafał Guz

To trzecie z rzędu podniesienie stóp. Główna stopa referencyjna wynosi teraz 4,50 proc. - podał podał Narodowy Bank Polski w komunikacie.

To trzecie z rzędu i czwarte w tym roku podniesienie stóp. Główna stopa referencyjna wynosi teraz 4,50 proc. - podał podał Narodowy Bank Polski w komunikacie. RPP podniosła stopy proc. w styczniu, kwietniu i maju, także o 25 pb.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku. Większość ekonomistów było zdania, że na czerwcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe o 25 pb.

Za zacieśnieniem polityki pieniężnej w czerwcu przemawiały przede wszystkim szybko rosnąca inflacja, która przekroczyła już 4-proc. oraz kolejne pogorszenie oczekiwań inflacyjnych wywołane silnymi wzrostami cen surowców.

Od 9 czerwca stopa referencyjna wyniesie 4,50 proc. stopa redyskonta weksli - 4,75 proc.stopa lombardowa - 6,00 proc. stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków - 3,00 proc.

Reklama
Reklama

Konferencja prasowa RPP odbędzie się o godzinie 16:00. Wtedy też Rada poda uzasadnienie do swojej najnowszej decyzji.

Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa najniższa od 5,5 roku, również alternatywne miary inflacji w dół
Gospodarka krajowa
Rośnie deficyt i dziura dochodowa w budżecie. MF podał nowe dane
Gospodarka krajowa
GUS zrewidował inflację za sierpień w górę. Wciąż to jednak najmniej od dawna
Gospodarka krajowa
Grzegorz Maliszewski, Bank Millennium: Mamy silny przyrost wydatków społecznych
Gospodarka krajowa
Tak ma się rozwijać Polska
Gospodarka krajowa
Będzie nowy wehikuł do finansowania obronności
Reklama
Reklama