Z ankiety przeprowadzonej przez „Parkiet" w izbach skarbowych wynika, że urzędy skarbowe w całym kraju oddały podatnikom do końca czerwca tego roku o prawie 150 mln zł więcej pieniędzy niż przed rokiem.
– Na początku obowiązywania ulgi wie o niej dość ograniczone grono osób – wyjaśnia Konrad Marchlewski, wiceprezes grupy Atlas ds. finansowych. – Potem, także dzięki publikacjom w mediach, ta grupa rośnie i zapewne to jest główny powód rekordowych zwrotów.
VAT odzyskać może podatnik, który kupił materiały budowlane, aby budować lub remontować nieruchomość. Zwrot obejmuje towary, na które po 30 kwietnia 2004 roku stawka podatku VAT wzrosła z 7 proc. na 22 proc., a od początku 2011 roku do 23 proc.
Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM IDMSA, wyjaśnia, że prezes GUS ogłasza cenę 1 mkw. powierzchni użytkowej i od niej zależy limit zwrotu VAT na materiały budowlane. Cena ta spadła, a zatem limit zwrotu też.
– W lipcu miał miejsce już drugi spadek wysokości limitu w tym roku. To zachęcało podatników do złożenia wniosków szybciej – o zwrot można się ubiegać raz w roku, a limity dotyczą okresów pięcioletnich liczonych od dnia złożenia pierwszego wniosku – zaznacza analityk.