Polska znalazła się na 29. pozycji w zestawieniu 50 najbardziej konkurencyjnych gospodarek, przygotowanym przez Instytut Globalizacji. W porównaniu z poprzednim rokiem nasz kraj przesunął się o trzy pozycje w dół.
Stabilna pozycja
– Pozycja Polski jest stabilna, ale nasz kraj nie wykorzystuje w pełni potencjału, jakim jest wolny handel i swoboda gospodarcza – ocenił ekonomista Instytutu Globalizacji Marek Łangalis, autor raportu. Znacznie lepiej od nas w ostatnim roku radzili sobie Czesi i Węgrzy (odpowiednio awans o pięć miejsc i cztery miejsca).
Ranking powstał w oparciu o ocenę sytuacji gospodarczej w 2010 r. Brano pod uwagę m.in. wzrost gospodarczy, kondycję finansów publicznych, sytuację na rynku pracy czy wymianę handlową.
Analizując dostępne dane, autorzy raportu uważają, że w stosunku do 2009 roku większość wskaźników dla wszystkich państw uwzględnionych w zestawieniu uległa znacznej poprawie. PKB na osobę zwiększył się z 24,1 tys. dolarów do 24,9 tys. dolarów. Średnia stopa bezrobocia spadła z 8,9 proc. do 8,8 proc. A przeciętny deficyt finansów publicznych wśród badanych państw spadł z 4,9 do 4,6?proc. PKB. Były też sfery życia, w których wystąpiła znaczna poprawa. Zaobserwowano ją m.in. w wynikach handlu zagranicznego.
Przeszkadza deficyt
Autor raportu podkreśla, że miniony rok był dość udany dla większości państw. Jedynie dwa z nich zanotowały słabszy wzrost (lub szybszy spadek) gospodarczy niż w poprzednim roku. To Iran i Grecja.