– Bank powinien być aktywny w sektorze energetycznym. W szczególności, gdy chodzi o finansowanie rozwiązań o charakterze ekologicznym – powiedział „Parkietowi" Hockuba. Z początkiem września zastąpił on na stanowisku przedstawiciela naszego kraju w londyńskiej instytucji Krystynę Gawlikowską-Hueckel. Przed objęciem stanowiska w EBOR Hockuba był członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego.
– Infrastruktura i sektor finansowy, zwłaszcza w obecnej sytuacji na rynkach finansowych, są także przedmiotem szczególnego zainteresowania EBOR – stwierdził. – Potrzebna jest aktywność w sektorze wspierającym rozwój rynków kapitałowych. Mogą to być inwestycje w bankach. Pewne projekty tu się szykują.
– Plan na 2012 r. prawdopodobnie będzie podobny do planu tegorocznego, który zostanie zrealizowany z nadwyżką. W tym roku były pewne duże projekty, które przyczyniły się do tego rekordowego wykonania, np. udział EBOR w dużych projektach energetycznych, jak np. finansowanie programu inwestycji środowiskowych w PKN Orlen – powiedział Zbigniew Hockuba.
W przypadku tego ostatniego projektu zaangażowanie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju może wynieść 250?mln euro. Ogólna wartość dotychczasowych tegorocznych projektów EBOR w Polsce wynosi 999,9 mln euro – podaje bank na swoich stronach internetowych.
Według Zbigniewa Hockuby, na Polskę przypada w tym roku ok. 10 proc. całkowitej kwoty, jaką przeznaczy na nowe projekty EBOR. – W ostatnich pięciu latach odsetek ten wynosił średnio o połowę mniej – dodał Hockuba.