75,7 mld euro gwarantuje stabilność naszej gospodarki

Rezerwy walutowe Polski wynosiły w końcu grudnia 75,7 mld euro – podał w czwartek Narodowy Bank Polski. W porównaniu z poprzednim miesiącem rezerwy zwiększyły się o 1,4 mld euro.

Aktualizacja: 23.02.2017 21:55 Publikacja: 05.01.2012 14:46

75,7 mld euro gwarantuje stabilność naszej gospodarki

Foto: Bloomberg

W przeliczeniu na walutę amerykańską miał miejsce spadek o 0,8 mld dolarów, do 97,9 mld dolarów. To efekt grudniowego umocnienia dolara wobec euro (aktywa denominowane w euro i dolarach stanowią zdecydowaną większość rezerw NBP).

W całym 2011 r. rezerwy walutowe Polski zwiększyły się o 5,7 mld euro (4,4 mld dolarów).

Rezerwy walutowe są od lat zdecydowanie wyższe od krótkoterminowego zadłużenia zagranicznego Polski. Zobowiązania polskich podmiotów wobec zagranicy o maksymalnym terminie spłaty wynoszącym 12 miesięcy stanowiły w ub.r. 58,3 proc. rezerw (pod uwagę wzięliśmy zadłużenie na koniec września, danych na koniec roku jeszcze nie ma) wobec 61,3 proc. w końcu 2010 r.

W końcu grudnia 2011 roku 89 proc. rezerw walutowych stanowiła kategoria określana mianem „foreign exchange". Chodzi o depozyty w zagranicznych instytucjach finansowych oraz bezpieczne papiery dłużne. 5 proc. rezerw walutowych przypadało na zasoby złota (od lat jest to niezmiennie 3,3 mln uncji kruszcu). Pozostałe pozycje to tzw. inne należności w walutach wymienialnych, transza rezerwowa w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i SDR – waluta stworzona przez MFW na potrzeby rozrachunków między państwami.

Rezerwy walutowe Polski mogą się powiększyć, gdyby nasz kraj zdecydował się na wykorzystanie pożyczki z MFW – elastycznej linii kredytowej. W grę wchodzi kwota rzędu 30 mld dolarów.

W bieżącym roku struktura rezerw może się nieco zmienić – za sprawą zapowiedzianej pożyczki, jakiej NBP miałby udzielić MFW (pieniądze byłyby przeznaczone na ratowanie znajdujących się w kryzysie państw strefy euro). Chodzi o kwotę blisko 6,3 mld euro. Dodatkowo NBP już w ubiegłym roku zgodził się pożyczyć Funduszowi nieco ponad 3 mld euro w ramach tzw. Nowych Porozumień Pożyczkowych.

Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?