Ujemne saldo rachunku bieżącego okazało się być ponad dwukrotnie wyższe niż spodziewali się analitycy. W ankiecie „Parkietu" średnia wskazań to 336 mln euro.
W maju 2011 r. saldo rachunku bieżącego też było ujemne i wyniosło 182 mln euro. Zwiększenie deficytu rachunku bieżącego w maju wynikało przede wszystkim, z niższego dodatniego salda transferów bieżących. Łączne saldo rachunku bieżącego i kapitałowego było ujemne i wyniosło 655 mln euro.
W maju zarówno wartość eksportu jak i importu towarów była na zbliżonym poziomie jak rok temu. Eksport towarów oszacowano na poziomie 12 mld euro, a import 13 mln euro. W porównaniu z danymi za maj 2011 r. wartość eksportu towarów była niższa o 16 mln euro, czyli o 0,1 proc., a import towarów zmniejszył się o 15 mln euro, tj. o 0,1 proc.. Ujemne saldo obrotów towarowych wyniosło 933 mln euro i w porównaniu do maja 2011 r. pogłębiło się o 1 mln euro.
W maju 2012 r. saldo transferów z Unią Europejską było dodatnie i wyniosło 1,2 mld euro. W porównaniu do poprzedniego roku w transferach bieżących nastąpił spadek przychodów o 301 mln euro. NBP tłumaczy to niższym napływem środków w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wzrosły natomiast rozchody, o 77 mln euro (wyższa składka zapłacona do budżetu Unii Europejskiej). Przychody w transferach kapitałowych wzrosły o 61 mln euro (wyższy niż przez rokiem napływ środków w ramach Funduszu Rozwoju Regionalnego) i wyniosły 173 mln euro.
Saldo zagranicznych inwestycji w Polsce było dodatnie i wyniosło 416 mln euro. To głównie wskutek napływu netto kapitału zagranicznego w papiery wartościowe wyemitowane przez polskie podmioty, głównie obligacje skarbowe.