W 2012 r. w ofertach publicznych przeprowadzonych na całym świecie zebrano 118 mld USD, najmniej od wybuchu światowego kryzysu. Kryzys w strefie euro przyczynił się do tego, że wartość europejskich IPO zmniejszyła się w porównaniu z 2011 r. o blisko dwie trzecie, do 9,9 mld USD. Obawy związane ze spowolnieniem gospodarczym w Chinach przyczyniły się natomiast do spadku?wartości azjatyckich ofert publicznych w tym okresie 0?43?proc., do 47 mld USD.
Kolejka oczekujących
Amerykańskie IPO przyniosły 41 mld USD, niewiele więcej niż rok wcześniej. Spółki odstraszała od wchodzenia na giełdę m.in. nieudana oferta Facebooka (największe IPO?roku warte 16 mld USD). Przez pierwsze trzy tygodnie od giełdowego debiutu akcje spółki straciły na parkiecie Nasdaq aż 32 proc.
Ten rok prawdopodobnie będzie lepszy, choć oczywiście wiele będzie zależało od sytuacji gospodarczej w Europie i USA. Dane zebrane przez agencję Bloomberga i firmę Ipreo mówią, że wartość planowanych IPO?jest obecnie największa od 2007 r. Sięga 115 mld USD (licząc również oferty początkowo planowane na 2012 r., ale przełożone na później). Po wyłączeniu z tych prognoz rozważanej oferty Japan Post Holdings, oraz innych IPO planowanych na 2015 r., „ofertowa kolejka" zmniejsza się do 65 mld USD wobec 52 mld USD rok wcześniej.
– Wiele spółek mogło uznać, że środowisko ekonomiczne oraz wyniki spółek z branży tworzą sytuację, która nie służy dostrzeżeniu przez inwestorów prawdziwej wartości ich spółek. Wiele firm postanowiło więc przeczekać jeszcze kilka sezonów wyników i sprzedać swoje akcje na giełdzie, gdy wyceny będą lepsze – wskazuje Darell Uden, analityk z banku UBS.
Lepsza końcówka roku
Wyraźne ożywienie na rynku ofert publicznych zauważalne było już w czwartym kwartale 2012 r. Przeprowadzono wówczas oferty za ponad 38 mld USD, gdy w takim samym okresie 2011 r. za 29,5 mld USD. Wartość IPO przeprowadzonego w Europie wzrosła w tym czasie ponadpięciokrotnie, do 5,8 mld USD. W październiku Telefonica Deutschland dokonała największego w tym roku europejskiego IPO wartego 1,45 mld euro. Wzrost aktywności na rynku to wynik m.in. stabilizacji sytuacji w strefie euro.