Możliwa nowelizacja budżetu

Główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki potwierdził w piątek, że resort nie wyklucza nowelizacji budżetu na 2013 r., choć jej nie zakłada.

Aktualizacja: 16.02.2017 01:54 Publikacja: 18.01.2013 13:05

- Nie zakładamy obecnie nowelizacji budżetu, ale też nie możemy jej wykluczyć – powiedział Kotecki. Takie opinie przedstawił także już wcześniej minister finansów Jacek Rostowski.

- W warunkach spowolnienia gospodarczego, niewynikającego z naszych wewnętrznych problemów tylko w strefie euro i UE, niepewność jest większa, niż zazwyczaj – przekonywał Kotecki. Dodał, że w tej chwili resort ma za mało informacji, by podejmować decyzję o ewentualnej nowelizacji budżetu, tym bardziej, że budżet jest na cały rok, tymczasem mamy połowę stycznia.

Projekt budżetu na  2013 r. zakłada deficyt na poziomie 35,56 mld zł, wzrost PKB o 2,2 proc, a stopę bezrobocia na koniec roku - 13 proc.

Kotecki pytany był także o to, czy jeśli Polska spełni wszystkie kryteria konwergencji, to czy powinna natychmiast przystąpić do ERM2, czy też poczekać aż sytuacja w strefie euro się poprawi. Kotecki zaznaczył, że obecnie kryteria nominalne nie są spełnione, tymczasem trzeba jeszcze spełnić kryteria prawne, co wiąże się ze zmianą konstytucji. Zwrócił też uwagę na konieczność spełnienia "kryteriów konwergencji realnej", czyli należytego przygotowania polskiej gospodarki do bezpiecznego przebywania w strefie euro.

- Myślę, że przed naszym krajem jest kilka obszarów, które trzeba poprawić i dopiero wtedy podejmować decyzje, przede wszystkim co do terminów wprowadzenia euro i w oparciu o to budować mapę drogową do euro – mówił Kotecki.

Zaznaczył, że nie sugeruje, iż najpierw ustabilizuje się sytuacja w strefie euro, a dopiero potem Polska będzie przygotowana do przyjęcia wspólnej waluty. Jego zdaniem, zmiany w strefie euro - także potężne zmiany prawne, np. zmiana traktatu - będą trwały kilka lat. - To są bardzo długie procesy, one będą na pewno bardzo długo trwały. Nie wiem, kto będzie pierwszy"- dodał.

Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe
Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"