W przygotowanym na zlecenie międzynarodowej grupy raporcie, szacuje się, że w Polsce tzw. budujących nowe majątki (z majątkiem od 400 tys. zł do 8 mln zł) jest ponad 700 tys. Do 2020 r. liczba zamożnych osób nad Wisłą ma już sięgnąć 2 mln. To najszybciej rosnący segment zamożnych osób na świecie – wynika z przeprowadzonych w 32 państwach pomiarów.

Tomasz Pol, szef pionu zarządzania produktami detalicznymi, usługami maklerskimi i segmentami w Citi Handlowym podkreśla, że osoby budujące nowe majątki ogrywają kluczową rolę w rozwoju światowej gospodarki. – Tym bardziej istotne jest przyjrzenie się ich zachowaniom i stylowi życia i skierowanie do nich swojej oferty – zaznacza. Do wspomnianej grupy zaliczają się przede wszystkim osoby, które świadome odpowiedzialności społeczne same doszły do budowy swojego banku. Jak podkreśla Pol, nie mówi się tu liście 100 czy 500 najbogatszych Polaków, ale o osobach znacznie młodszych, a przy tym bogatych. – Bo o ile osoby z tych list budowały majątek w ciągu ostatnich 25 lat, o tyle w budujących nowe majątki są przede wszystkim osoby, które swój kapitał zdobyły w ciągu ostatnich 10 lat – tłumaczy szef pionu w Citi Handlowym.

Na całym świecie grupa ta dysponuje już aktywami o łącznej wartości 88 bln dol., a prognozy wskazują, że w 2020 r. będzie to już 145 bln dol. Jak czytamy w raporcie Polska jest jednym z dziesięciu najsilniejszych motorów tego globalnego trendu. Nasz kraj znajduje się bowiem na 7 miejscu pod względem potencjału wzrostu tego segmentu najbogatszych klientów. Potencjał jest nawet większy niż w krajach rozwiniętych, m.in. Niemczech czy we Francji.