Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Środowa aprecjacja złotego sprawiła, że w stosunku do euro stał się on najmocniejszy od połowy 2011 r. „W tym momencie trudno znaleźć czynniki, które miałyby zatrzymać dalsze umocnienie polskiej waluty" – napisał w komentarzu Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku.
Przyczyną aprecjacji złotego jest przede wszystkim prowadzony przez Europejski Bank Centralny skup obligacji za wykreowane pieniądze, sprzyjający napływowi kapitału na rynki o wyższych stopach procentowych. W tym tygodniu dodatkowym impulsem dla polskiej waluty stały się piątkowe, rozczarowujące, dane z amerykańskiego rynku pracy. Mogą one bowiem skłonić Fed do odłożenia w czasie oczekiwanej podwyżki stóp procentowych, pierwszej od 2006 r. To sprzyja notowaniom walut wszystkich państw klasyfikowanych jako rynki wschodzące. W naszym regionie jeszcze bardziej niż złoty zyskiwał w ostatnim czasie węgierski forint.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.
44,8 pkt – tyle wyniósł wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego w czerwcu, według nowych danych S&P Global. To najgorszy wynik od ponad półtora roku. W dwa miesiące nasz PMI tąpnął łącznie o 5,4 pkt, najmocniej od trzech lat.
Szybki szacunek czerwcowej inflacji – 4,1 proc. – zaskoczył lekko w górę. Szanse na obniżkę stóp na rozpoczynającym się posiedzeniu RPP zmieniły się z niewielkich w minimalne.
Inflacja w czerwcu w Polsce wyniosła 4,1 proc. – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku. Prognozy wskazują, że od lipca inflacja wyraźnie spadnie.