Za dużo państwa w polskiej gospodarce

Nie ma jednego dobrego rozwiązania dla wszystkich krajów, jeśli chodzi o ustalenie, jak bardzo państwo powinno ingerować w gospodarkę – zgodzili się uczestnicy panelu dyskusyjnego CEED Institute „Rola państwa w gospodarce" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Publikacja: 21.04.2015 06:00

Debata „Rola państwa w gospodarce” podczas EKG w Katowicach.

Debata „Rola państwa w gospodarce” podczas EKG w Katowicach.

Foto: folha.com.br

– Każdy kraj powinien znaleźć swój własny pomysł na rozwój i znaleźć balans pomiędzy prywatnym a publicznym sektorem – skwitował Horst Köhler, były prezydent Niemiec. Podkreślił, że Polska dobrze wykorzystała ostatnie 25 lat. – Z mojej perspektywy Polska zrobiła naprawdę dobrą robotę. Nie wiem, czy jest jakiś inny kraj w UE, który zrobił w tym czasie tak duży postęp w rozwoju gospodarczym – stwierdził Köhler.

Jednak z perspektywy polskich przedsiębiorców rzeczywistość nie jawi się wyłącznie w jasnych barwach. Alarmują, że w Polsce interwencjonizm państwa w niektórych dziedzinach jest wciąż zbyt duży. – Czasami zarzuca się przedsiębiorcom, że chcą mieć wpływy polityczne, ale znacznie częściej to państwo wchodzi tam, gdzie nie ma kompetencji. Nikt rozsądny nie bierze się za leczenie chorych, jeśli nie jest lekarzem – zauważył Jan Kulczyk, szef rady nadzorczej Kulczyk Investments. Na potwierdzenie tych słów przytoczył statystki: w Polsce mamy 20 proc. przedsiębiorstw państwowych, a na dziesięć największych firm w kraju aż siedem kontroluje Skarb Państwa. – Państwo jest więc nadal liderem w gospodarce, co utrudnia rozwój sektora prywatnego. Powiedzmy sobie szczerze: państwowe firmy działają na podstawie zupełnie innych kryteriów i trudno z nimi konkurować. To tak, jakbym zaprosił do walki na ringu Witalija Kliczkę. Wiadomo, jak by się to skończyło – wzburzył się Kulczyk.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe