Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Debata „Rola państwa w gospodarce” podczas EKG w Katowicach.
– Każdy kraj powinien znaleźć swój własny pomysł na rozwój i znaleźć balans pomiędzy prywatnym a publicznym sektorem – skwitował Horst Köhler, były prezydent Niemiec. Podkreślił, że Polska dobrze wykorzystała ostatnie 25 lat. – Z mojej perspektywy Polska zrobiła naprawdę dobrą robotę. Nie wiem, czy jest jakiś inny kraj w UE, który zrobił w tym czasie tak duży postęp w rozwoju gospodarczym – stwierdził Köhler.
Jednak z perspektywy polskich przedsiębiorców rzeczywistość nie jawi się wyłącznie w jasnych barwach. Alarmują, że w Polsce interwencjonizm państwa w niektórych dziedzinach jest wciąż zbyt duży. – Czasami zarzuca się przedsiębiorcom, że chcą mieć wpływy polityczne, ale znacznie częściej to państwo wchodzi tam, gdzie nie ma kompetencji. Nikt rozsądny nie bierze się za leczenie chorych, jeśli nie jest lekarzem – zauważył Jan Kulczyk, szef rady nadzorczej Kulczyk Investments. Na potwierdzenie tych słów przytoczył statystki: w Polsce mamy 20 proc. przedsiębiorstw państwowych, a na dziesięć największych firm w kraju aż siedem kontroluje Skarb Państwa. – Państwo jest więc nadal liderem w gospodarce, co utrudnia rozwój sektora prywatnego. Powiedzmy sobie szczerze: państwowe firmy działają na podstawie zupełnie innych kryteriów i trudno z nimi konkurować. To tak, jakbym zaprosił do walki na ringu Witalija Kliczkę. Wiadomo, jak by się to skończyło – wzburzył się Kulczyk.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.