Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Produkcja przemysłowa zwiększyła się w marcu bardziej, niż przewidywali najwięksi optymiści w ankiecie „Parkietu". Jak podał w poniedziałek GUS, wzrosła ona o 8,8 proc. rok do roku, po zwyżce o 4,9 proc. w lutym. To najwyższy odczyt tego wskaźnika od lutego 2011 r. Mediana prognoz ekonomistów wskazywała na wzrost o 7,2 proc.
Lepsze od prognoz okazały się też inne dane za marzec, które opublikował w poniedziałek GUS. Produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 2,9 proc. rok do roku, po spadku o 0,3 proc. w lutym. Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 2,1 proc. Oceniali też, że ceny producentów spadną o 2,5 proc. rok do roku, po zniżce o 2,8 proc. w lutym, tymczasem spadły o 2,4 proc. Z kolei sprzedaż detaliczna (w sklepach zatrudniających ponad dziewięć osób), która według mediany prognoz miała wzrosnąć o 1,7 proc. rok do roku, po spadku o 1,3 proc. w lutym, zwiększyła się o 3 proc. W ujęciu realnym wzrost sprzedaży sięgnął aż 6,6 proc., wobec 2,4 proc. w lutym.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.