Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.06.2015 18:06 Publikacja: 29.06.2015 18:06
Paweł Mizerski
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski
Rok 2015 rozpoczął się relatywnie wysokim wzrostem PKB w I kwartale na poziomie 3,6 proc. rok do roku. Perspektywy na najbliższe kwartały również pozostają umiarkowanie optymistyczne, a całoroczny wzrost PKB powinien być wyższy niż w ubiegłym roku. Patrząc na bardziej szczegółowe dane, największym zaskoczeniem okazał się wzrost nakładów brutto na środki trwałe, czyli inwestycji, oraz dodatnia kontrybucja do wzrostu gospodarczego eksportu netto. Wzrost inwestycji przedsiębiorstw zaskoczył szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę wysoką bazę z zeszłego roku spowodowaną możliwością odliczenia podatku VAT od aut z kratką oraz ciepłą zimą, która pomogła budownictwu. Dynamika wzrostu inwestycji w I kwartale tego roku wyniosła 11,4 proc. r./r. wobec 8,6 proc. r./r. poprzednio. Był to jeden z najwyższych odczytów w ostatnich latach i znacznie przekroczył prognozy rynkowe, sugerujące spadek dynamiki względem ubiegłego kwartału. Prawdopodobnie tym razem była to zasługa zwiększonych nakładów na maszyny i urządzenia przez przedsiębiorstwa. Inwestycje miały znaczący wkład we wzrost gospodarczy w zeszłym roku i niewiele wskazuje na to, aby ten miał być wiele gorszy w tym zakresie. Na horyzoncie pojawiają się jednak sygnały świadczące o możliwym ryzyku dla utrzymania się przez dłuższy czas dynamiki wzrostu w tej kategorii na dwucyfrowym poziomie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
W najbliższych pięciu latach połowa z dziesięciu największych operatorów może zmienić inwestora. Wartość potencjalnych transakcji fuzji i przejęć mogłaby sięgnąć miliarda złotych.
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Ograniczenie obowiązków informacyjnych polskich emitentów i zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych - zaproponował deregulacyjny zespół Brzoski, a rząd zdaje się to popierać, bo KPRM pokazał to w swojej prezentacji. Znamy szczegóły
Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach przekroczył 20 proc. – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas