Czekamy na kolejne giełdowe debiuty

Przed nami kolejne dwa spotkania w ramach projektu „Kapitał dla rozwoju". Ogólnopolska inicjatywa GPW ma na celu zachęcić spółki i samorządy do skorzystania z dobrodziejstw rynku kapitałowego. W środę kierownictwo giełdy zagości w Zielonej Górze, w czwartek dyskusja przeniesie się do Łodzi.

Publikacja: 20.10.2015 06:00

Czekamy na kolejne giełdowe debiuty

Foto: Bloomberg

 

Wielu hegemonów z województwa lubuskiego i łódzkiego, to spółki niegiełdowe. Przykładem może być Cinkciarz.pl, który na początku października pochwalił się otwarciem biura w USA. Władze zielonogórskiej firmy nie kryją giełdowych aspiracji. – Precyzyjnie przygotowujemy się do podjęcia decyzji dotyczącej wejścia na rynek kapitałowy. Jest kilka możliwości. Rozważamy emisję akcji lub obligacji na przełomie 2017 i 2018 r. Równocześnie prowadzimy rozmowy z największymi funduszami oraz inwestorami z całego świata m.in.: z Rosji, Chin i USA – mówi „Parkietowi" Piotr Kiciński, wiceprezes spółki Cinkciarz.pl.

42 spółki z województwa lubuskiego (osiem firm) i łódzkiego (34 firmy) są notowane na rynku głównym GPW oraz na NewConnect.

Nieco mniej entuzjazmu przejawia kierownictwo łódzkiego giganta – Grupy Atlas. – Dotychczasowe rozważania na temat upublicznienia spółki miały u nas charakter czysto teoretyczny. Chodziło o samą ocenę technicznej i formalnej gotowości firmy do wejścia na giełdę. Przygotowanie wszystkich niezbędnych procedur, raportowania, konsolidacji. W tym sensie jesteśmy gotowi. Ale w rzeczywistości jako przedsiębiorstwo nie mamy na razie takiej biznesowej potrzeby. Decyzja o wejściu na giełdę zwykle jest podyktowana chęcią pozyskania kapitału oraz czasem również dodatkową promocją wizerunkową. W naszym przypadku nie występowała dotychczas potrzeba sięgania po finansowanie z rynku publicznego – mówi Konrad Marchlewski, wiceprezes ds. finansowych Grupy Atlas. – Nie wykluczamy oczywiście, że kiedyś zdecydujemy się na upublicznienie spółki. Mogłoby to nastąpić na przykład w sytuacji, w której sfinansowania potencjalnej kolejnej akwizycji nie dałoby się zrealizować taniej w inny sposób – dodaje Marchlewski.

Przedstawiciele firm notowanych na giełdzie zgodnie przekonują, że debiut stanowił jeden z kamieni milowych rozwoju działalności. – Około czterokrotnie zwiększyliśmy skalę naszego biznesu, porównując osiągane obecnie przychody z tymi sprzed 12 lat kiedy debiutowaliśmy na rynku publicznym. Wyszliśmy z ofertą za granicę, rozwijając dynamicznie sieć handlową i promując własne marki. Rozwinęliśmy handel w kanale e-commerce – chwali się Bogusz Kruszyński, wiceprezes łódzkiego Redanu. Obecność na giełdzie przyczynia się również do rozwoju Relpolu. – Plusy wynikające z obecności na GPW to głównie możliwość pozyskania środków na rozwój, zwiększenie przejrzystości spółki, poprawa wiarygodności w oczach klientów, dostawców, pracowników i innych interesariuszy – komentuje Danuta Sadko, kierownik biura zarządu Relpolu. W superlatywach wypowiada się także Jan Szymik, wiceprezes Zamet Industry. – Podstawową korzyścią z obecności na GPW jest możliwość dotarcia do szerokiego grona inwestorów i potencjalne zdolności pozyskania kapitału na konkretne przedsięwzięcia rozwojowe. Ponadto ściśle określone, rygorystyczne zasady funkcjonowania spółek giełdowych wymagają pełnej transparentności prowadzonych działań, co w konsekwencji przekłada się na zwiększenie zaufania w otoczeniu biznesowym – przekonuje wiceprezes Zamet Industry.

Topowe firmy z województwa lubuskiego

Cinkciarz.pl

¶ internetowy kantor umożliwiający wymianę 24 walut. Umożliwia dokonywanie transakcji 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, za pomocą przelewów internetowych z dowolnego banku. Z oferty kantoru korzystać może każdy, zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Spółka nie kryje giełdowych aspiracji. Na początku października ogłosiła wejście na amerykański rynek z marką Conotoxia oraz podpisanie siedmioletniej umowy sponsorskiej z drużyną koszykarską Chicago Bulls.

Kronopol

¶ producent płyt i wyrobów drewnopochodnych dla branży meblowej, budowlanej i wykończenia wnętrz. Spółka powstała w 1994 r. w wyniku przejęcia przez holding Państwowych Zakładów Płyt Wiórowych. Jest częścią holdingu Swiss Krono Group.

Bomadek

¶ ubojnia drobiu działająca od 1991 r., dziennie ubija 120 ton indyków. Firma prowadzi również działalność handlową. Posiada mieszaną strukturę właścicielską – krajową i zagraniczną.

SZPMiD Balcerzak i Spółka

¶ największy w regionie producent wędlin. Marka Balcerzak i Spółka należy do najbardziej rozpoznawalnych w branży. Przedsiębiorstwo zatrudnia 600 osób, produkuje do 80 ton wyrobów na dobę. Firma należy do niemieckiej grupy kapitałowej Heristo.

SE Bordnetze Polska

¶ jest firmą grupy Sumitomo, specjalizującą się w produkcji wiązek elektrycznych do samochodów Volkswagen, Audi, Skoda i Bugatti. Obecna na rynku od ponad 20 lat. Aktualnie zatrudnia około 2600 pracowników.

EWE Energia

¶ działa na terenie całego kraju, oferując gaz ziemny oraz energię elektryczną dla klientów biznesowych, dodatkowo posiada własne sieci gazowe w sześciu województwach (lubuskim, dolnośląskim, lubelskim, świętokrzyskim, opolskim oraz łódzkim), którymi dostarcza gaz do klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Spółka należy do niemieckiego koncernu EWE.

Grupa Atlas

¶ producent materiałów budowlanych. W jego ofercie znajdują się tynki, gipsy, zaprawy, kleje, systemy, docieplenia, spoiny, sylikony, wylewki oraz izolacje. Grupa posiada takie marki jak m.in. Atlas, Gipsar czy Dolina Nidy.

Ceramika Paradyż

¶ producent ściennych i podłogowych płytek ceramicznych, gresu, listew i dekoracji. Firma z polskim kapitałem, eksportująca produkty do blisko 40 krajów na całym świecie. Zatrudnia około 1700 pracowników. Obecnie rozwija trzy marki – Paradyż, Kwadro Ceramika oraz markę premium My Way Paradyż Group. Jej głównymi konkurentami są Grupa Rovese, Ceramika Tubądzin i Ceramika Nowa Gala

ZCh Organika-Sarzyna

¶ jeden z największych krajowych producentów środków ochrony roślin, epoksydów, poliestrów i innych produktów chemicznych. Wchodzi w skład grupy Ciech.

Hurtap

¶ jest firmą działającą od 25 lat na rynku farmaceutycznym. Dysponuje rozwiniętą siecią dystrybucji z magazynami w Łęczycy, Głogowie, Tychach, Gdańsku, Siedlcach oraz Łomży. Posiada blisko 8-procentowy udział w obrocie hurtowym lekami w Polsce.

BM Reflex

¶ od 1991 r. prowadzi biznes w obszarach usług konsultingowych dla branży paliw oraz handlu paliwami płynnymi. Od 2011 r. realizuje również projekt budowy samoobsługowych stacji paliw pod nazwą eMILA. Do 2020 r. ma powstać 50 takich stacji na terenie całej Polski.

Korona Candles

¶ zajmuje się produkcją świec, będąc jednocześnie jednym z największych producentów świec zapachowych w Europie i dostawcą marek własnych (tzw. private label) dla międzynarodowych koncernów. Spółka osiąga wolumen produkcji w Polsce na poziomie 9 mln sztuk dziennie i 2,5 mld sztuk różnorodnych świec rocznie.

Tabo Kuzimski

¶ rodzinna firma z Rawy Mazowieckiej. Dystrybutor wyrobów hutniczych, oferujący stal z polskich i zagranicznych hut. Dysponuje taborem samochodów ciężarowych.

Wybrane SPÓŁKI giełdowe Z WOJEWÓDZTWA lubuskiego

Novita | producent włóknin z ponad 40-letnim doświadczeniem, oferujący unikalną kolorystykę i wzornictwo. Wyroby wykorzystywane są przez sektor higieny osobistej, przemysłowej, gospodarstw domowych, a także branżę medyczną, obuwniczą, odzieżową, budowlaną, do szeroko rozumianych zastosowań technicznych. Podstawę sprzedaży firmy stanowi eksport. Spółka debiutowała na warszawskim parkiecie w 1994 r.

Relpol | producent przekaźników elektromagnetycznych, działający w branży od 1958 r. Produkty są stosowane w obszarach m.in.: automatyki przemysłowej i energetycznej, energoelektroniki, elektroniki przemysłowej i użytkowej, telekomunikacji, AGD. Ponad połowa produkcji trafia na eksport do kilkudziesięciu krajów na całym świecie. Akcje Relpolu pojawiły się na GPW w 1996 r.

Seco/Warwick | dostarcza wyposażenie przemysłowe oraz nowoczesne technologie do obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej metali. Działalność grupy obejmuje produkcję pięciu głównych grup produktów: pieców próżniowych, linii do lutowania aluminiowych wymienników ciepła, linii do obróbki cieplnej aluminium, pieców atmosferowych oraz pieców topialnych. W skład grupy wchodzi siedem spółek mających swoje siedziby na trzech kontynentach. Urządzenia trafiają do 45 państw na całym świecie. Akcje spółki zadebiutowały na GPW w 2007 r.

Zastal | spółka z Zielonej Góry notowana na GPW od 1998 r. Podmioty wchodzące w skład grupy kapitałowej prowadzą działalność w następujących dziedzinach: produkcja i remont kontenerów, cięcie laserem, gięcie blach, najem i dzierżawa, składowanie i archiwizowanie akt, transport i spedycja, serwis samochodów ciężarowych, usługi finansowe.

LUG | producent opraw i systemów oświetleniowych. Firma funkcjonuje na rynku od 1989 r. i przez ten czas przeszła dynamiczne przemiany: od małego lokalnego przedsiębiorstwa do spółki akcyjnej. LUG obsługuje klientów na ponad 50 rynkach świata. Posiada oddziały w Polsce, w Niemczech, na Ukrainie, we Francji, w Wielkiej Brytanii, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Brazylii. Spółka jest notowana na NewConnect od 2007 r.

Wybrane SPÓŁKI giełdowe Z WOJEWÓDZTWA łódzkiego

Redan | prowadzi działalność w zakresie detalicznej sprzedaży odzieży w Polsce oraz w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Działalność dzieli się na dwa sektory: modowy i dyskontowy. Akcje zadebiutowały na warszawskim parkiecie w 2003 r.

Zamet Industry | producent wielkogabarytowych konstrukcji stalowych oraz maszyn i urządzeń dla przemysłu. Spółka pojawiła się na GPW w 2011 r.

Wielton | największy w Polsce producent i sprzedawca naczep i przyczep, a także zabudów na samochody ciężarowe. Wielton, jako główna spółka w grupie, zajmuje się koordynacją działalności pozostałych firm: Wielton Rosja, Wielton Ukraina oraz Wielton Białoruś. Wielton Logistic świadczy usługi transportowe dla spółek z grupy oraz firm zewnętrznych.

Monnari Trade | spółka działa w branży odzieżowej. Debiutowała na GPW w 2006 r. Kryzys finansowy w latach 2009–2010 doprowadził do poważnej destabilizacji jej sytuacji. Spółka wprowadziła program restrukturyzacyjny, odzyskując zaufanie inwestorów.

Mabion | polska firma biotechnologiczna, która została utworzona w celu wprowadzenia na rynek leków biotechnologicznych najnowszej generacji opartych na humanizowanych przeciwciałach monoklonalnych. Mabion został utworzony w marcu 2007 r. przez cztery krajowe firmy farmaceutyczne.

Rainbow Tours | firma jest obecna na rynku touroperatorów od 1990 r. Jeden z największych i najprężniej działających podmiotów świadczących usługi turystyczne w Polsce. Akcje debiutowały na GPW w 2007 r.

Pelion | świadczone usługi obejmują wszystkie segmenty dystrybucji farmaceutycznej: hurtowy, detaliczny i szpitalny. Spółka debiutowa na warszawskim parkiecie w 1998 r.

Mirbud | działa przede wszystkim jako generalny wykonawca lub generalny realizator we wszystkich segmentach budownictwa. Od 2008 r. spółka jest notowana na GPW. Mirbud zatrudnia około 300 pracowników.

Próchnik | firma działająca w segmencie mody męskiej. Próchnik jest notowany na GPW nieprzerwanie od 16 kwietnia 1991 r.

[email protected]

Gospodarka krajowa
Stabilny konsument, wiara w inwestycje i nadzieje na spokój w otoczeniu
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Gospodarka krajowa
S&P widzi ryzyka geopolityczne, obniżył prognozę wzrostu PKB Polski
Gospodarka krajowa
Czego boją się polscy ekonomiści? „Czasu już nie ma”
Gospodarka krajowa
Ludwik Kotecki, członek RPP: Nie wiem, co siedzi w głowie prezesa Glapińskiego
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Gospodarka krajowa
Kolejni członkowie RPP mówią w sprawie stóp procentowych inaczej niż Glapiński
Gospodarka krajowa
Ireneusz Dąbrowski, RPP: Rząd sam sobie skomplikował sytuację