Anna Streżyńska - nowa minister cyfryzacji

Anna Streżyńska została ministrem cyfryzacji - poinformowała podczas dzisiejszej konferencji poświęconej składowi nowego rządu Beata Szydło, która będzie premierem.

Publikacja: 09.11.2015 15:49

Streżyńska (ur. 1967, z wykształcenia prawnik) większość rządów Platformy Obywatelskiej spędziła pracując w sektorze prywatnym: jest prezesem Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej i Internetu dla Mazowsza. Zasiada w Radzie ds. cyfryzacji przy resorcie cyfryzacji i administracji. Ta ostatnia domena - jak wynika z dzisiejszego ogłoszenia nowej premier - wróci do resortu spraw wewnętrznych.

Bezpośrednio wcześniej (od 14 stycznia 2006 r. do 1 lutego 2012 r.) kierowała Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Początkowo jako p.o. prezesa (funkcję tę powierzył jej Kazimierz Marcinkiewicz).

Ostatnio, mówiąc o sprawach telekomunikacji i cyfryzacji kraju Streżyńska opowiadała się m.in. za utworzeniem jednego silnego regulatora rynku TMT, czyli połączeniem UKE i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Krytycznie odnosiła się do realizacji Narodowego Planu Szerokopasmowego, jako sposobu na realizację Europejskiej Agendy Cyfrowej. Uważała, że dobrym pomysłem jest budowa jednej sieci LTE w paśmie 800 MHz, przy czym nie odrzucała udziału państwa w takim projekcie. Wielokrotnie opowiadała się za unieważnieniem aukcji, ze względu na jej wady prawne.

Anna Streżyńska ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim w 1994 r. Przez kolejne dwa lata pracowała w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a następnie kolejno była doradcą (1998-2001) ministrów łączności w rządzie Jerzego Buzka oraz dyrektorem departamentu w tym resorcie.

Pracowała także w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową. W 2004 założyła Centrum Studiów Regulacyjnych. Od 15 listopada 2005 do 6 maja 2006 zajmowała stanowisko podsekretarza stanu do spraw łączności w Ministerstwie Transportu i Budownictwa. To właśnie z tego resortu przeszła potem do UKE.

Po tym, jak szefową urzędu została Magdalena Gaj, Streżyńska zaangażowała się w budowę regionalnych sieci szerokopasmowych, ale także była (od 2013 r.) ekspertem Fundacji Republikańskiej i objęła funkcję wiceprezesa w nowo powołanym stowarzyszeniu "Republikanie", założonym przez posła Przemysława Wiplera. Odeszła ze stowarzyszenia gdy przegrała wybory na prezesa.

Od 2012 związana ze spółką Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, gdzie była przewodniczącą rady nadzorczej, a w 2014 została jej prezesem. W 2015 objęła stanowisko prezesa operacyjnego w projekcie Internet dla Mazowsza. Zasiadała także w różnych ciałach doradczych, m.in. w Radzie ds. Cyfryzacji w Ministerstwie Administracji i Cyfr oraz UNGC. Od sierpnia 2015 członkini rady Ośrodka Analiz Strategicznych.

Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?