Internet: Polska obok Bhutanu i Boliwii

Znaleźliśmy się na czele czarnej listy krajów UE najbardziej narażonych na ataki hakerów. Pod względem cyberbezpieczeństwa na świecie zajmujemy 31. miejsce, obok Bhutanu i Boliwii.

Publikacja: 18.11.2015 05:00

W Unii Europejskiej bardziej podatny na cybernetyczne zagrożenia jest tylko Luksemburg.

Z najnowszego raportu izraelskiej firmy Check Point wynika, że statystycznie prawie co dziesiąte urządzenie w naszym kraju podłączone do internetu mogło paść ofiarą tzw. incydentu, czyli zostało zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie lub stało się celem hakerów.

Eksperci zbadali w sumie 250 mln adresów, które zarejestrowały próby włamań sieciowych i 5,5 mln zainfekowanych już stron. Przekonują, że zabezpieczenia internetowe w naszym kraju są na niskim poziomie, w odróżnieniu od zaawansowania cyberprzestępców. – Ci są wyrafinowani. Większość dzisiejszych ataków internetowych przebiega po cichu i pozostaje niezauważona przez użytkowników. Z prostych wirusów i robaków ataki ewoluowały w bardziej wyrafinowane i złożone, wykorzystujące wiele technik hakerskich naraz – mówi Krzysztof Wójtowicz, szef Check Point Polska.

Według niego ponad 80 proc. pracowników firm nie jest świadomych skali zagrożeń. Dramatyczną sytuację potwierdzają najnowsze badania EY, z których wynika, że jedna trzecia firm nie ma programu śledzenia zagrożeń, a blisko dwie trzecie twierdzi, że zarządzanie zagrożeniami ma w ich przedsiębiorstwie ledwie średni a nawet niski priorytet.

Polskie firmy nie zdają sobie sprawy ze strat poniesionych w związku z incydentem bezpieczeństwa. W tym roku mogą sięgnąć 0,5 mln zł na firmę (70 proc. więcej niż w 2013 r.).

Internetowe ataki dla przestępców są żyłą złota. – Według Europolu dochody cyberprzestępców przynoszą im większe zyski niż łącznie handel marihuaną, kokainą i heroiną – wyjaśnia Joanna Świątkowska, ekspert Instytutu Kościuszki.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe