Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jakie są największe wyzwania przed ministrem cyfryzacji w krótkim i długim okresie?
Pierwszym, na pozór tylko formalnym i organizacyjnym wyzwaniem jest przekazanie do MSWiA dotychczasowej części Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji – „administracji" i pozostałych zadań nienależących do nowego Ministerstwa Cyfryzacji – oraz uzupełnienie naszego zakresu działalności o dziedziny i jednostki organizacyjne rozsiane po całej strukturze państwa, a niezbędne do wykonywania zadań MC, tak jak je opisała pani premier Beata Szydło w exposé, czyli resortu skupiającego w jednych rękach zadania, kompetencje i środki z zakresu cyfryzacji i informatyzacji. Nigdy dotąd ten resort nie był tak skonstruowany. Stąd głębokie niezadowolenie wszystkich jego partnerów i postulaty, także moje, jego likwidacji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.