Spada ocena przyszłej sytuacji biznesowej

Mimo dalszej poprawy bieżącej koniunktury wśród firm narastają obawy związane ze spowolnieniem tempa rozwoju polskiej gospodarki – takie wnioski płyną z najnowszego odczytu Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców, który powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród członków Pracodawców RP (ok. 10 tys. firm zatrudniających ok. 5 mln osób). Autorzy badania wzorowali się na niemieckim wskaźniku IFO.

Publikacja: 25.11.2015 05:00

Spada ocena przyszłej sytuacji biznesowej

Foto: GG Parkiet

 

W listopadzie wskaźnik przyjął wartość 117,4 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej wobec 117,1 pkt w październiku. Pogorszyła się natomiast prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy – spadła ona ze 115,7 pkt w poprzednim miesiącu do 110,3 pkt w listopadzie.

Bieżąca sytuacja biznesowa wciąż poprawia się w coraz szybszym tempie, choć w stosunku do poprzedniego miesiąca dynamika nieco spadła. Prawdopodobieństwo dalszego wzrostu tego wskaźnika jest coraz mniejsze ze względu na to, że już kolejny miesiąc z rzędu ocena sytuacji bieżącej jest lepsza od prognoz na przyszłość.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, firmy funkcjonujące w branży handlu detalicznego oraz usług świadczonych na rzecz osób fizycznych w większości nie spodziewają się ani istotnej poprawy, ani też pogorszenia swoich wyników finansowych.

Zmianę swojej sytuacji biznesowej – zarówno w odniesieniu do ubiegłego miesiąca, jak i w perspektywie kolejnego półrocza – najlepiej oceniają natomiast przedsiębiorstwa transportowe, co częściowo wynika z relatywnie niskiej bazy.

Podmioty z sektora przemysłowego oraz budowlanego dostrzegają natomiast poprawę koniunktury w porównaniu z październikiem, jednak zarazem pesymistycznie oceniają perspektywy. W branży finansowej negatywnie oceniana jest zarówno bieżąca, jak i przyszła sytuacja biznesowa.

Ma to związek z planowanym nałożeniem dodatkowych obciążeń fiskalnych na przedsiębiorstwa z tego sektora. W porównaniu z poprzednią edycją badania znacząco osłabił się optymizm małych firm – w ich przypadku wskaźnik oceny sytuacji bieżącej spadł poniżej psychologicznej granicy 100 pkt.

Największą poprawę w porównaniu z październikiem odczuły natomiast duże przedsiębiorstwa. Niestety, wśród nich panują jednocześnie największe obawy dotyczące przyszłości.

Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?