Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bloki trzeba modernizować, by emitowały mniej zanieczyszczeń.
Polski przemysł alarmuje, że podpisanie deklaracji w Paryżu oznacza zgodę na unijną politykę dekarbonizacji, która doprowadzi do znaczących podwyżek cen energii i likwidacji setek tysięcy miejsc pracy w górnictwie i energetyce. – Celem regulacji unijnych nie jest dekarbonizacja, tylko zupełne wyeliminowanie energetyki opartej na węglu – mówił dosadnie podczas konferencji Europower Dariusz Marzec, wiceprezes ds. strategii Polskiej Grupy Energetycznej, nawiązując do coraz ostrzejszych norm środowiskowych. – Nawet jeśli się do nich dostosujemy, to za kilka lat wyjdą kolejne instrukcje, by te źródła zlikwidować – stwierdził Marzec.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.