Zimowe ocieplenie w gospodarce

Produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna zwiększyły się w grudniu bardziej, niż oczekiwali ekonomiści.

Publikacja: 21.01.2016 14:10

Zimowe ocieplenie w gospodarce

Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski md Mateusz Dąbrowski

Po opublikowanych w środę zaskakująco dobrych danych dotyczących wzrostu zatrudnienia w grudniu, czwartkowe odczyty stanowią potwierdzenie, że koniunktura w polskiej gospodarce pod koniec ub.r. wyraźnie się poprawiła.

Jak podał GUS, produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 6,7 proc. w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku, po zwyżce o 7,8 proc. w listopadzie. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie (mediana) spodziewali się odczytu na poziomie 5,4 proc.

Sprzedaż detaliczna w ujęciu nominalnym wzrosła o 4,9 proc. rok do roku, w porównaniu do 3,3 proc. w listopadzie. Ekonomiści nastawiali się na powtórkę listopadowego odczytu.

W ujęciu realnym, tzn. przy założeniu stałych cen, sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 7 proc., zamiast odczekiwanych przez ekonomistów 5,1 proc.

W grudniu rozczarowała jedynie produkcja budowlano-montażowa, która zmalała o 0,3 proc. rok do roku, po wzroście o 1,2 proc. w listopadzie. Ekonomiści przeciętnie spodziewali się, że zwiększy się ona o 1,4 proc. rok do roku.

Ten ostatni odczyt sugeruje, że grudniowy wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw o 1,4 proc. rok do roku, w porównaniu do 1,2 proc. w listopadzie, nie był wyłącznie skutkiem wyjątkowo ciepłej pogody, umożliwiającej prowadzenie prac budowlanych.

Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?