Wskaźnik ogólnej oceny bieżącej sytuacji biznesowej spadał w styczniu w rekordowym tempie, choć nadal utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie. Subindeks odnoszący się do oczekiwań na przyszłość po raz pierwszy w historii badania znalazł się natomiast w terytorium spadkowym – to główne wnioski płynące z najnowszego odczytu Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców. Badanie powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród członków Pracodawców RP, jest wzorowane na niemieckim wskaźniku IFO.

W styczniu 2016 r. Indeks Optymizmu Przedsiębiorców przyjął wartość 107,8 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej, wobec 115,1 pkt w grudniu minionego roku. Spadek wskaźnika był największy w historii, choć wciąż utrzymuje się on na relatywnie wysokim poziomie, istotnie przewyższającym średnią dla okresu marzec 2014 r.–styczeń 2016 r. Pogorszyła się też prognoza sytuacji przyszłej, w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy – spadła ze 102,2 pkt w poprzednim miesiącu do 97,4 pkt w styczniu. Po raz pierwszy w historii badania wskaźnik obrazujący oczekiwania biznesu spadł poniżej granicy 100 pkt, co oznacza, że większość uczestniczących w badaniu podmiotów gospodarczych spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji w nadchodzącym półroczu.

Szczególnie złe nastroje panują w sektorze finansowym oraz wśród firm świadczących profesjonalne usługi na rzecz klientów biznesowych. Jest to efekt trudnej sytuacji na rynkach finansowych oraz rosnących obciążeń banków, ubezpieczycieli i innych instytucji, wynikających m.in. z nałożenia nowego podatku na tę grupę podmiotów. Źle prezentuje się również kondycja firm budowlanych. Pogorszyły się także bieżące wyniki sektora handlowego, na co mają wpływ przede wszystkim czynniki sezonowe. W porównaniu z poprzednimi miesiącami polepszyła się natomiast sytuacja przemysłu. Taniejące paliwo wsparło koniunkturę w branży transportowej.

Podobnie jak miało to miejsce w większości poprzednich edycji badania również tym razem najgorsze oceny przeważały wśród małych firm, podczas gdy największe spółki radziły sobie najlepiej. Największe obawy o przyszłość mają jednak średniej wielkości przedsiębiorstwa.

Metodologia badania

Indeks optymizmu przedsiębiorców to badanie, w którym członkowie Pracodawców RP (ok. 10 tys. firm zatrudniających ok. 5 mln osób) oceniają co miesiąc obecny klimat do prowadzenia interesów oraz prognozują przyszłą koniunkturę. Wynik poniżej 100 pkt oznacza pogarszanie się sytuacji biznesowej, powyżej 100 pkt – sygnalizuje poprawę (równe 100 pkt świadczy o braku zmian).