Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.01.2016 05:43 Publikacja: 28.01.2016 05:00
Foto: GG Parkiet
Obniżka oceny wiarygodności kredytowej Polski (z poziomu A- do BBB+) przez agencję ratingową Standard & Poor's sprowokowała falę spekulacji, czy konkurencyjne agencje pójdą w jej ślady. Obecnie bowiem każda z trzech głównych takich instytucji ocenia wiarygodność kredytową Polski inaczej. Łatwo o wrażenie, że co najmniej jedna z nich myli się w ocenie ryzyka kredytowego związanego z polskimi obligacjami skarbowymi.
Bezpośrednio po decyzji S&P z połowy stycznia minister finansów Paweł Szałamacha mówił wprost, że to agencja jest w błędzie i będzie musiała swoje stanowisko zrewidować. We wtorek jednak Moody's, która ocenia wiarygodność kredytową Polski o stopień wyżej niż Fitch i o dwa stopnie wyżej niż S&P, ostrzegła, że dostrzega zjawiska negatywne dla polskiego ratingu. Chodzi o zmianę reguły wydatkowej oraz prawdopodobny wzrost deficytu sektora finansów publicznych powyżej unijnego limitu na poziomie 3 proc. PKB. Zdaniem analityków Moody's doszło do tego już w ub.r., choć Ministerstwo Finansów jest innego zdania.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniży 7 maja stopy procentowe o 50 punktów bazowych - niemal jednogłośnie uważa blisko 20 ekonomistów i zespołów analitycznych ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w kwietniu 50,2 pkt – podało S&P Global. Wskaźnik trzeci raz z rzędu jest powyżej neutralnego poziomu 50 pkt, acz jednocześnie najniżej od trzech miesięcy. Niepokoją m.in. nastroje w branży.
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W najbliższych pięciu latach połowa z dziesięciu największych operatorów może zmienić inwestora. Wartość potencjalnych transakcji fuzji i przejęć mogłaby sięgnąć miliarda złotych.
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas