Minister środowiska Jan Szyszko na piątkowej konferencji podkreślił, że jednym z głównych sukcesów ministerstwa i rządu w trakcie 100 dni było zakończenie z sukcesem globalnych negocjacji klimatycznych w Paryżu COP21.
"Wszystkie polskie postulaty zostały uwzględnione w konkluzjach. Będziemy się rozliczali (z emisji CO2 - PAP) na bazie dobrowolności, specyfiki poszczególnych państw" - podkreślił minister. Dodał, że to o co zabiegała polska strona, czyli włączenie lasów w proces zmniejszania i pochłaniania CO2 zostało uwzględnione w konkluzjach. Pod koniec kwietnia zostanie zorganizowana w Polsce międzynarodowa konferencja na temat roli lasów w pochłanianiu dwutlenku węgla.
Szyszko ocenił, że rezultat konferencji w Paryżu pozwala też by węgiel był "nadal naszą podstawą bezpieczeństwa energetycznego".
Minister pytany, kiedy Polska ratyfikuje decyzje szczytu klimatycznego ONZ poinformował, że 22 kwietnia Polska podpisze konkluzje wynikające z COP21. Przypomniał, że państwa mają czas na ratyfikację do końca 2020 r. "Myślę, że Polska ratyfikuje tak szybko jak to możliwe, jak uzyska oczywiście wszelkie zgody wynikające z prawa krajowego" - zaznaczył.
Szef resortu środowiska dodał, że po objęciu przez niego stanowiska "rozpoczęła się akcja dezinformacyjna na temat Białowieży". Podkreślił, że w Puszczy Białowieskiej została przeprowadzona inwentaryzacja, której wyniki będą omawiane na specjalnej konferencji 12-13 marca.